REKLAMA

7/2015

EDYTORIAL


OBLICZA ZIEMI


INSTYNKT PIERWOTNY


DZIENNIK ODKRYWCY


SKANER


Ptasie gniazda, Małże, Lodowy hałas, Króliki doświadczalne, Dinozaury, Gatunki na handel, Biała Wojna

TWOJE ZDJĘCIE


JAPONIA


Kraj Kwitnącej Wiśni jest fascynujący z wielu powodów. Niezwykła tradycja, wyrafinowana technologiczna współczesność i społeczeństwo rozpięte między tymi biegunami, które dorobiło się paru fenomenów. (Tekst Paweł Musiałowski)

NA TROPACH EBOLI


Wiemy o nim niewiele. Zabójczy wirus kryje się gdzieś w trzewiach Afryki, by co jakiś czas na krótko wychynąć, zaatakować i znów się przyczaić. Ostatnia epidemia miała jednak rozmiar dotąd nie notowany. Czy dopadniemy ebolę? (Tekst David Quammen, zdjęcia Pete Muller)

PLUTON


Długo uchodził za ostatnią planetę w Układzie Słonecznym. Ostatnio jednak został zdegradowany do klasy planet karłowatych. Mimo to zagadki z nim związane są warte poznania, zwłaszcza że w lipcu minie go sonda, która pozwoli lepiej mu się przyjrzeć. (Tekst Nadia Drake, grafika Dana Berry)

AMAZONKA


Wiadomo było, że źródła największej rzeki świata znajdują się gdzieś w Andach. Ale który strumień uznać za początek? Rozstrzygnięcie związanych z tym kontrowersji wymagało paru wypraw, a do ostatecznych ustaleń walnie przyczynili się Polacy. (Tekst Marcin Jamkowski)

GANDHI SUPERSTAR


Ten asceta, intelektualista i działacz społeczny w pewien sposób stworzył współczesne Indie – dał im polityczną tożsamość i ideę walki bez przemocy. Co z jego dziedzictwa przetrwało do naszych czasów? (Tekst Tom O’Neill, zdjęcia Rena Effendi)

ORKI NA UCZCIE


Mimo że orki noszą też groźne miano zabójców wielorybów, w relacjach z członkami swego stada potrafią być bardzo altruistyczne, a przede wszystkim tworzyć i przekazywać niezwykłe techniki polowań. (Tekst Virginia Morell, zdjęcia Paul Nicklen)

PORTUGALIA W NATURALNEJ RÓWNOWADZE (Tylko w Klubie Prenumeratora)


| NG POLECA