REKLAMA

5/2015

EDYTORIAL


OBLICZA ZIEMI


SKANER


Ziemniaki, Zasolenie, Nietoperze

TWOJE ZDJĘCIE


CENA ALBINOSA


Magiczny specyfik z ciała albinosa? Tak, w Tanzanii wciąż poluje się na ludzi i brutalnie ich okalecza, żeby zdobyć rzekome źródło mocy wykorzystywane w rytuałach czarnej magii. (Tekst Martyna Wojciechowska, zdjęcia Marek Arcimowicz)

JĘZYK DELFINÓW


Niewiele chyba zwierząt na świecie cieszy się taką sympatią ludzi jak delfiny. Ich inteligencja fascynuje nas, dlatego tak frustrujący jest brak możliwości „wymiany myśli”. Istnieją jednak naukowcy, którzy wierzą w możliwość rozmowy z delfinami. (Tekst Joshua Foer, zdjęcia Brian Skerry)

UPADŁE DETROIT


Miasto symbol amerykańskiego przemysłu samochodowego przeżyło spektakularny upadek. Jego bogate i ludne niegdyś dzielnice zamieniły się w hektary „miejskiej prerii” pełnej opuszczonych domów. Ale że na rozłożonych szczątkach zawsze coś wyrasta, w Detroit też widać kiełkowanie nowego. (Tekst Susan Ager, zdjęcia Wayne Lawrence)

PSZCZOŁY


Owadzie pracusie przynoszą nam nieocenione korzyści. I wcale nie miód jest tu najważniejszy, tylko zapylanie mnóstwa roślin, które żywią ludzkość. Tymczasem stres, jakiemu pszczoły podlegają, jest coraz większy. Co się stanie, gdy ich zabraknie? (Tekst Charles C. Mann, zdjęcia Anand Varma)

UJARZMIANIE MEKONGU


Dzika rzeka karmi miliony ludzi w Azji Południowo-Wschodniej. Ale mogłaby też zapewnić im prąd. Wybór: ryby czy zapory dokonywany jest na naszych oczach. Na razie wygrywa beton. (Tekst Michelle Nijhuis, zdjęcia David Guttenfelder)

PIELGRZYMKA


Marsz Drogą św. Jakuba równie często jak chrześcijanie podejmują ludzie niereligijni. I dla jednych, i dla drugich jest to doznanie duchowe. (Tekst i zdjęcia Michael George)

MARSZ ZABÓJCY LASÓW (Tylko w Klubie Prenumeratora)


| NG POLECA