REKLAMA

3/2015

EDYTORIAL

 

OBLICZA ZIEMI

 

 

SKANER


Ryby strumieniowe, Słonie z synagogi, Zupa z płetw rekina

 

 

TWOJE ZDJĘCIE

 

 

 

TAJEMNICE BAŁTYKU


W XVI w. Mars był największym okrętem, jaki pływał po wodach tego morza. Potężnie uzbrojony galeon został jednak zatopiony w bitwie u brzegów Olandii. Po latach poszukiwań badacze namierzyli jego doskonale zachowany wrak. (Tekst Claus Lutterbeck, zdjęcia Tomasz Stachura)

 

 

 

ROZMOWA O FOTOGRAFOWANIU WRAKÓW


Maciej Nikodemski rozmawia z Tomaszem Stachurą, autorem zdjęć do materiału "Tajemnice Bałtyku".

 

 

 

 

DWA OBLICZA EUROPY


Ateny i Berlin stały się symbolami północy i południa Europy, czyli regionu prosperity i strefy kryzysu. Skąd się wzięła taka różnica położenia w jednym gospodarczym organizmie? Powodów było wiele, lecz najwyraźniej przesądziły o tym kwestie kulturowe. (Tekst Adam Nicolson, zdjęcia Gerd Ludwig i Alex Majoli)

 

 

 

 

NAUKOWE NIEDOWIARKI


Mimo że kształt współczesnemu społeczeństwu nadały osiągnięcia nauki, dziś są one często odrzucane jako fałszywe. Dlaczego ludzie kwestionują np. wartość szczepionek czy realność procesów ewolucji i globalnego ocieplenia? Paradoksalnie wpływ na to ma łatwość komunikowania się i dostępu do informacji. (Tekst Joel Achenbach, zdjęcia Richard Barnes)

 

 

 

 

PIESZO PRZEZ ŚWIAT


W swej pieszej wędrówce śladami pierwszych ludzi kolonizujących naszą planetę Paul Salopek trafił do Turcji. Mimowolnie stał się towarzyszem milionów bezradnych wygnańców z Syrii, którzy tułają się po szlakach Anatolii – ziemi oglądającej takie obrazy od tysiącleci. (Tekst Paul Salopek, zdjęcia John Stanmeyer)

 

 

 

 

ŚWIATŁO ŻYCIA


Wydawać by się mogło, że zdolność emisji fal świetlnych nie przynależy do świata istot żywych. A jednak świecących stworzeń, przede wszystkim morskich, jest całkiem sporo. I pokaźny jest też zestaw celów i sposobów, w jaki wykorzystują one tę umiejętność. (Tekst Olivia Judson, zdjęcia David Liittschwager)

 

 

 

 

DZIKI NOWY JORK (Tylko w Klubie Prenumeratora)


Rozległy rezerwat w stanie Nowy Jork zadziwia niezwykłą równowagą pomiędzy nowoczesnością a pierwotnym lasem. (Tekst Verlyn Klinkenborg, zdjęcia Michael Melford)

| POWIĘKSZENIE