REKLAMA

1/2015

EDYTORIAL


OBLICZA ZIEMI


SKANER


Przełomy cywilizacji, Wulkaniczna geotermia, Pangea, Prawko już nie tak cenne, Pingwin z in vitro, Instynkt pierwotny

EUREKA


Pilot do telewizora

PIERWSI ARTYŚCI


Licząca dziesiątki tysięcy lat sztuka odnajdowana na ścianach jaskiń pokazuje moment przełomu, w którym zaczęliśmy wymykać się ze świata zwierząt. (Tekst Chip Walter, zdjęcia Stephen Alvarez)

PIERWSZY ROK ŻYCIA


Niemowlęcy mózg gwałtownie się w tym czasie rozwija i uczy komunikować ze światem. Okazuje się, że kluczowa dla jego architektury jest... miłość. (Tekst Yudhijit Bhattacharjee, zdjęcia Lynn Johnson)

LAGOS


Wciąż jeszcze biedna, ale kipiąca przedsiębiorczością największa metropolia Afryki. MiIiony jej mieszkańców napędzają boom, jakiego kontynent nie widział. (Tekst Robert Draper, zdjęcia Robin Hammond)

SPOJRZENIE NA WSZECHŚWIAT


Kosmos, który możemy zobaczyć, to ledwie część jego masy. Jest jeszcze niewidzialna ciemna materia, która ma nań przemożny wpływ. (Tekst Timothy Ferris, zdjęcia Robert Clark)

SEKRETARZ NR 1


Towarzysz Edward Gierek budzi ambiwalentne uczucia. Komunistyczny aparatczyk, który dał Polakom namiastkę konsumpcyjnego stylu życia. Dlaczego jego rządy skończyły się katastrofą?(Tekst Maciej Nikodemski)

PIERWSZY PTAK RP I USA


To oczywiście orzeł. Na godła trafił zapewne z powodu swoich imponujących rozmiarów oraz pewności siebie widocznej w konstrukcji gniazd. (Tekst Adam Robiński i Klaus Nigge, zdjęcia Klaus Nigge)

PIERWSI AMERYKANIE (Tylko dla prenumeratorów)


Przyszli z Azji czy przypłynęli? A jeśli tak, to kiedy? I dlaczego dzisiejsi rdzenni mieszkańcy kontynentu tak się różnią od „pierwszego desantu”? Ten temat kryje wiele zagadek. (Tekst Glenn Hodges)

| POWIĘKSZENIE