7/2014

Spis treści:

Skaner
Eureka!
Patenty natury
Polska murowana
Miedziane złoto: Kopalnie i huty to brudny ciężki przemysł. A jednak kadry z takich miejsc potrafią być naprawdę fascynujące, i to nie tylko wówczas, gdy w grę wchodzi srebro i złoto. Oto obrazy z KGHM.

Cuda natury: Miejsca najbardziej zachwycające, dziewicze, z największą obfitością dzikiego życia. Jeśli przetrwały do naszych czasów, to w jakimś sensie dzięki XIX-wiecznej jeszcze idei parku narodowego. Podróż po najcenniejszych światowych parkach to litania zachwytów nad pięknem, jakie potrafi tworzyć przyroda.

Żywy kosmos? Czy życie podobne do ziemskiego istnieje gdzieś we wszechświecie? A może wcale nie jest ono jego jedyną możliwą formą? Poszukiwania – życia, a zarazem odpowiedzi na powyższe pytania – trwają.

Dookoła świata: Od studni do studni przez pustkowia saudyjskiego dziś Hidżazu, regionu pielgrzymkowych szlaków wiodących do świętych miejsc islamu. Kolejny etap pieszej wędrówki Paula Salopka śladami kolonizacji ziemi przez wyruszającego z Afryki Homo sapiens.

Taaaka ryba: Mieszkanka raf koralowych, ale wielka i głośna. Mimo to niegroźna. Co więcej – sama zagrożona. Granik itajara to domator, którego z pieleszy wyrwać może jedynie tarło. Ten miks imponującego wyglądu i łagodności charakteru gatunek może przypłacić swym istnieniem.

Afryka obfitości: Choć kontynent kojarzy się z głodem i wielu jego mieszkańców permanentnie nie dojada, Afryka dysponuje wielkimi rezerwami produkcji rolnej. Międzynarodowe koncerny przed kilku laty zwietrzyły w tym interes, na naszych oczach zmieniając afrykańskie rolnictwo. Pytanie tylko, czy na pewno kierunek zmian jest właściwy.

Tylko dla prenumeratorów: Ludzie i konie Indianie prerii osiągnęli w hippice taką biegłość, że zdawali się stanowić ze swymi wierzchowcami jedność. Konie, które przyniosły w ich społecznym życiu prawdziwą rewolucję, zawdzięczali białym. Zanim ich świat uległ zagładzie, przez kilka wieków preria była królestwem mustanga.