REKLAMA

6/2014

Skaner
Eureka!
Patenty natury
Fotoreportaż: Krokodyl nie jest miłym i wdzięcznym modelem dla fotografa, zwłaszcza podwodnego. Są jednak tacy, którzy zasadzają się na portret gada.

Grobowiec Wari: Odkrycie niezrabowanego królewskiego grobowca zawierającego złote artefakty jest dziś prawie niemożliwe. Dlatego gdy polscy archeolodzy odnaleźli takowy w Andach, wywołali światową sensację.

Wywiad: Miłosz Giersz, odkrywca grobowca królowych Wari, wyjawia sekrety tajemniczej kultury, która poprzedzała imperium Inków.

Psy wojny: Amerykańska armia ma w swoich szeregach także czworonożnych zawodowców. A służba na froncie wyjątkowo cementuje saperski duet człowieka z psem.

Strażacki nos: Emocjonalna asceza na co dzień i akcja jako zabawa – oto sposób na wyszkolenie dla straży pożarnej psa umiejącego poszukiwać ludzi w gruzowiskach.
Rohingjowie: Bez przynależności państwowej, bez dokumentów, bez pracy. Wielu spośród nich oficjalnie nie istnieje. A jednak są. Dziesiątkami tysięcy zaludniają obozy dla uchodźców, wygnani przez dyskryminujące mniejszości władze Mjanmy.

Maskonury: Te morskie ptaki na kilka miesięcy w roku po prostu znikają. Bytują gdzieś samotne wśród wokółbiegunowych mórz. Na ląd wychodzą tylko na czas godów. A obrazki z ich kolonii koją strapione dusze.

Morza do uprawy: Wiele wskazuje na to, że jednym ze sposobów wykarmienia rosnącej populacji będzie akwakultura. Hodowla wodnych stworzeń może być bowiem wydajniejsza niż tuczenie zwierząt na lądzie. Nie wspominając już o zdrowotnej wyższości morskiej diety.

Tylko dla prenumeratorów:
Lekarze na torach: Syberia to gigantyczne przestrzenie, samotne osady i brak dróg. Jak zapewnić żyjącym tam ludziom pomoc medyczną? Skoro człowiek nie może dotrzeć do przychodni, ta musi dojechać do człowieka. Po szynach Bajkalsko-Amurskiej Magistrali.