5/2014

Skaner
Eureka!
Patenty natury
Polska murowana
Fotoreportaż: Aby konkurować z trawlerami, rybacy z wybrzeża Ghany dysponujący jedynie drewnianymi łodziami muszą wykazać się fizyczną krzepą, optymizmem, a przede wszystkim – duchem współpracy.

Plan dla 9 mld: Jest nas coraz więcej, chcemy jeść coraz lepiej, a wszystkich lądów zaorać nie możemy. Co zatem robić? Jak wykarmić ludzkość, nie doprowadzając przy tym planety do ruiny?

Co je świat: Od 12 tys. do 900 kcal dziennie – kaloryczność ludzkich posiłków wykazuje zdumiewające zróżnicowanie. I choć podstawowym czynnikiem decydującym o diecie jest zasobność portfela, to jednak liczy się także wiele innych względów.

Raj dinozaurów: W czasach, kiedy w środku Ameryki szumiały morskie fale, dzisiejszy stan Utah był tropikalną, wilgotną ziemią obiecaną dla niezwykłego bogactwa gatunków dinozaurów.

Bangladesz: Jak wiadomo, surowce wtórne mogą być żyłą złota. Dotyczy to także wielkich statków rozbieranych przez brygady młodych ludzi gołymi rękami wprost na plażach Bangladeszu.

Zagadki kosmosu Gdzie jest kres naszego wszechświata? Jak długo będzie się rozszerzał?
Co było przed Wielkim Wybuchem? Czy wszechświatów może być więcej? Jednoznacznych odpowiedzi brak.

Na falach Sekwany W środku światowej metropolii, ale też blisko natury. Mieszczańskie, ale podszyte duchem swobody. Wielkomiejskie paryskie życie, jak się okazuje, ma też swoją odmianę „marynarską”, czyli w domu na barce.

Tylko dla prenumeratorów:
Ostatni śpiew: Ptaki migrujące z Europy do Afryki muszą gdzieś odpoczywać. Dziś w miejscach ich tradycyjnych przelotów i popasów na Bałkanach i nad Morzem Śródziemnym czekają bezwzględni myśliwi. Rzeź dla mięsa, pieniędzy, zabawy trwa.