12/2014

EDYTORIAL


INDEKS 2014


SKANER


Boże stópki, Wózek z MIT, Turbulencje, Wrotki, Przerwana jatka, Głód, Oblicza Ziemi, Twoje zdjęcie

POLSKA MUROWANA


Lubiąż

EUREKA


Taśma produkcyjna Forda

DOOKOŁA ŚWIATA


Paul Salopek zgodnie z planem obejścia globu przemierza tereny, na których człowiek porzucił koczowniczy tryb życia. Nasza miejska rzeczywistość narodziła się na Bliskim Wschodzie. (Tekst Paul Salopek, zdjęcia John Stanmeyer)

JEROZOLIMA


Miasto święte dla trzech abrahamowych religii. Dlaczego akurat tutaj doszło do wielkiego zapętlenia religijnych prawd i emocji, od których cały Bliski Wschód zdaje się kipieć? (Tekst Maciej Nikodemski)

PATAGONIA


Dzikie pustkowia – to z powodu ich braku kowboje stracili rację bytu. Jest jednak takie miejsce, gdzie i bydło jest jeszcze dość dzikie, i bezludzia wystarczająco rozległe, by można było poczuć smak życia kowboja, czy raczej – gaucza. (Tekst Alexandra Fuller, zdjęcia Tomás Munita)

MANDELA


Jak stał się legendą, ikoną? Czy stworzyła go sytuacja, potrzeba wykreowania symbolu walki z apartheidem, czy też osobiste przymioty? Oto jest pytanie. (Tekst Wojciech Jagielski)

ŚWIAT Z 3D


Ile jest prawdy w przekonaniu, że drukarki 3D wydrukują naszą przyszłość? Możliwości wydają się nieograniczone, ale... (Tekst Roff Smith, zdjęcia Robert Clark)

RADOŚĆ JEDZENIA


Jedzenie daje nam energię, ale ma też funkcję społeczną: wspólny posiłek to coś więcej niż tylko „tankowanie kalorii”. (Tekst Victoria Pope, zdjęcia Carolyn Drake)

NORWEGIA (Tylko dla prenumeratorów)


Kraj z najbardziej zawiłą linią brzegową na świecie na krajobrazową monotonię narzekać nie może. (Tekst Verlyn Klinkenborg, zdjęcia Orsoya i Erlend Haarberg)

| NG POLECA