REKLAMA

7/2013

Pod flagą NG
Ryzykanci
Odkrywcy
Skaner
Dieta paleo - Jesteśmy tym, co jemy. Czy zatem powrót do diety człowieka pierwotnego mógłby nas uzdrowić? I z czego musielibyśmy zrezygnować?  

Fotoreportaż - Obrazy z powstania styczniowego w świadomości Polaków to przede wszystkim ryciny Artura Grottgera. A jak wyglądałby ten zryw na zdjęciach? Proponujemy fotograficzną podróż w czasie – przez historię powstania i fotografii zarazem. Zdjęcia Andrzej Górski

Wyścig natury - Wszystko, co żyje, walczy o byt – zmaga się ze stworzeniami innych gatunków i konkuruje z przedstawicielami własnego. W tej walce hartuje się odporność, doskonalą sprawności i umiejętności, którymi zwierzęta zdumiewają Homo sapiens, uważającego się za koronę stworzenia.

Chaos w Układzie - Wokół naszego Słońca krąży osiem planet – ustawionych w określonym porządku, o pewnych orbitach. Oaza stałości – dzisiaj. Okazuje się bowiem, że ten stan spokoju osiągnięty został po okresach „wielkiego wymiatania”, w którym planety zderzały się ze sobą i przyjmowały bombardowanie kosmicznego rumoszu, wysyłając w kosmos miliardy obiektów. Bo na początku był chaos.

Mars - Droga do kolonizacji kosmosu wiedzie przez Marsa. Być może kiedyś to na nim ludzkość postawi pierwszy krok. Na razie posyłamy tam maszyny, które fotografują, mierzą, wiercą, analizują. Na niektórych zdjęciach Czerwona Planeta wygląda całkiem „domowo”. Prawie jak ziemia (choć „prawie” robi wielką różnicę). Tekst John Grotzinger

Aborygeni - Przez 50 tys. lat panowali nad kontynentem. Tak stare były ich zbieracko-łowiecki tryb życia, sztuka o specyficznych formach, niezwykła mitologia. Przyjście białych zburzyło wszystko i zniszczyło ducha Aborygenów. Dla niektórych powrót do trybu życia przodków jest drogą do odrodzenia.

Hazard - Dreszczyk ryzyka nęci nas wszystkich, choć w różnym stopniu. Człowiek nie byłby jednak sobą, gdyby nie wykorzystał okazji i na kanwie tej skłonności nie wymyślił mnóstwa sposobów rozrywki, rywalizacji i – ależ tak, zarabiania.