REKLAMA

5/2013

Pod flagą NG – Janina Ochojska

Ryzykanci

Odkrywcy

Skaner

Jedz z głową
Ryby to bez dwóch zdań ważny składnik zdrowej diety. Ale jakie jeść, a jakich nie – i dlaczego?

Fotoreportaż
Pokazać Stambuł bez uciekania się do łatwej efektowności, przez pryzmat mieszkańców metropolii – oto cel autorki.

Mamut jak nowy
Przywrócić życie wymarłemu gatunkowi to perspektywa kusząca, zwłaszcza że długa jest lista takich stworzeń.
Ale są też pewne ‚‚ale”.

Czarna despotia
Zimbabwe to ja – myśli zapewne Robert Mugabe, który rządzi tym państwem od uzyskania niepodległości w 1980 r. Interes kraju wyraźnie bowiem już dawno pomylił mu się z własnym.

Chiński kanał
W przeludnionym Państwie Środka zmobilizowanie milionów robotników na rozkaz cesarza nigdy nie było problemem. Tak też powstała licząca 2 tys. km wodny szlak transportowy, równie imponujący jak znacznie bardziej słynny Wielki Mur.

Długowieczność
Czy średnia 100 lat życia dla przedstawicieli naszego gatunku jest możliwa? Naukowcy pracują nad tym, badając odizolowane populacje wyróżniające się liczbą stulatków.

Rajskie ptaki
Przegląd niezwykłej rodziny, w której samce dla zaimponowania partnerkom zainwestowały zadziwiającą godową ekstrawagancję.

Straszenie bólem
Kary cielesne przez tysiące lat stosowano jak świat długi i szeroki. Zdumiewający był (i jest) nie tylko ich repertuar, ale też teoretyczne uzasadnienia dla ich wymierzania.

Tylko dla prenumeratorów
Przenawożenie
Rośliny do szybkiego wzrostu potrzebują azotu, czyli nawozów. Ale że we wszystkim trzeba zachować jest umiar, a z tym człowiek ma problem, przenawożenie staje się poważnym problemem w ochronie środowiska.