REKLAMA

2/2013

SPIS TREŚCI:
Pod flagą NG - Elżbieta Dzikowska
Ryzykanci
Odkrywcy
Skaner Jedz z głową - Jak zachować świeżość żywności? Sposoby stare i nowe, naturalne i naukowe.

Fotoreportaż - Pokaż łapę, czyli projektowe wariacje natury na temat stopy. (Zdjęcia Ingo Arndt)  

Pigmeje - Żyją nie tylko w Afryce i nie tylko w tropikalnym lesie. Mają nieprawdopodobny zmysł orientacji. Ale dlaczego są tacy mali? Czy to przypadek, czy przystosowanie do środowiska?

Sekrety wzrostu - Ludzki wzrost to skomplikowana sprawa. Wbrew pozorom wcale nie jest tak, że wraz z postępami cywilizacji jesteśmy coraz wyżsi. Weźmy taki paleolit. Wtedy to dopiero rośliśmy.

Libia - Kilka dekad rządów szalonego dyktatora nie mogło pozostać bez wpływu na społeczną i gospodarczą tkankę kraju. Dodajmy do tego skutki wojny domowej, a powstanie obraz państwa zdezorientowanego.

Jad - Wiele zwierząt na świecie dysponuje śmiercionośną „bronią biologiczną” – jadami. Podglądając ich działanie, medycyna potrafi sprawić, by w zmodyfikowanej formie posłużyły nam jako leki.

Sekwoje - Mamutowce olbrzymie to drzewa o największej na świecie miąższości. Potrafią żyć kilka tysięcy lat. Czy to nie wystarczające powody, by bliżej im się przyjrzeć?

Dziki korytarz - Kirgizi z Korytarza Wachańskiego nie uciekali przed cywilizacją – ona po prostu nigdy do nich nie dotarła. I choć mieszkają w urzekającej krainie, życie bez dróg, prądu i medycyny pełne jest śmierci.

Savoir-vivre - Towarzyskie formy nie są zbędnym balastem, reliktem dawnego społeczeństwa. One czynią życie milszym.

Wściekła pogoda - Na temat zmian klimatu napisano już tysiące tomów. Mimo to wciąż wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pewne jest więc: pogoda jeszcze nie raz nas zaskoczy. (TYLKO DLA PRENUMERATORÓW)