REKLAMA

12/2013

Pod flagą NG

Ryzykanci
Odkrywcy
Skaner
Fotoreportaż: Kopalnia soli w Wieliczce jest unikatowa w skali świata. A setki kilometrów wyrobisk poza trasami turystycznymi jest dostępnych tylko dla wtajemniczonych. Nasi czytelnicy dzięki wspaniałym zdjęciom też mogą tam jednak zajrzeć.

Obejść świat: Dookoła Ziemi pieszo przez siedem lat. Ta wędrówka śladami Homo sapiens kolonizującego naszą planetę, przez różne strefy klimatyczne i ekosystemy, choć fizycznie realna, w zamyśle autora jest przede wszystkim podróżą duchową.

Zabytek cyfrowy: Wiele zabytków architektury, owoców geniuszu minionych wieków, nieubłaganie niszczeje. Musimy walczyć o ich zachowanie, ale na wszelki wypadek dobrze byłoby mieć oddające wszelkie detale cyfrowe kopie 3D.
I niektóre obiekty właśnie takowych się dorabiają.

Narciarze z Ałtaju Badacze nie są zgodni, w jakiej części świata człowiek po raz pierwszy przypiął narty. Jedna z teorii mówi, że w Ałtaju, ale nawet jeśli nie jest to prawda, to właśnie tam myśliwi wciąż jeżdżą, posługując się własnoręcznie wystruganym sprzętem i techniką według wzorów wypracowanych przed tysiącami lat.

Zielona inwazja: Kule toczone przez wiatr po amerykańskiej prerii – takich westernowych obrazków jeszcze do połowy XIX w. Ameryka nie widziała. Zaraz potem mogła się jednak przekonać, jak roślina może efektywnie użyć koła i co z tego wynika.

Bielizna Kiedyś wstydliwie skrywana, dziś wręcz przeciwnie. Kiedyś niemal uniseks – dziś manifestacja płci. Niegdyś słusznych rozmiarów, dziś nad wyraz skąpa. Jej parowiekowa ewolucja podążała krok w krok za zmianami obyczajowości.

Tylko dla prenumeratorów: Puma Wielki kot uznawany za szkodnika, konkurenta dla myśliwych do zwierzyny łownej, został wytępiony w większości stanów USA. Dziś powoli kolonizuje je na powrót. A jest tak nieuchwytny, że potrafi się utrzymać na leśnych terenach w środku aglomeracji Los Angeles, spacerując wokół słynnego napisu Hollywood!