REKLAMA

11/2013

Pod flagą NG

Ryzykanci

Odkrywcy

Skaner
Fotoreportaż: W Manili miasto umarłych jest jednocześnie miastem żywych. Nekropolia stała się osiedlem mieszkaniowym dla biedoty, gdzie wśród grobów toczy się zwyczajne życie.

Królowe Egiptu: Faraon zgodnie z tradycją był płci męskiej. Zdarzały się jednak kobiety o silnych osobowościach, które zdobywały władzę i kierowały państwem, a kilka z nich, jak Kleopatra czy Nefertiti, zapracowało na status ikon starożytnego Egiptu.

Ostatnia pogoń: Tim Samaras był znanym łowcą tornad. Szukał ich po Wielkich Równinach, próbując je dopaść i wydrzeć im tajemnice. Gdy pewnego razu opuściło go szczęście, jedna ze ściganych atmosferycznych bestii zadała śmiertelny cios.

Nigeria Północ: kraju wstrząsaną aktami przemocy ogarnia chaos. Czy terrorystyczna organizacja Boko Haram naprawdę jest tak potężna, czy też jej wszechmoc to tylko propagandowy konstrukt? Tak czy inaczej
obywatele kraju leżącego na ropie niewiele z niej korzystają.

Pierwiastkowanie: W zaawansowanych laboratoriach człowiek może tworzyć pierwiastki nieistniejące aktualnie na ziemi. Choć taki nowy byt powstaje niezwykle rzadko i trwa ledwie maleńki ułamek sekundy, tablica
Mendelejewa wzbogaca się o nowy symbol. Jaki jest kres tej drogi?

Cukier: Ewolucja zaprogramowała nasz organizm tak, by wycisnął ile się da z niewielkiej dostępnej ilości cukru. Gdy zatem człowiek opanował wytwarzanie słodyczy na wielką skalę, oprócz przyjemności zafundował sobie też potężne kłopoty. Bo cukier to nałóg tylko z pozoru niewinny.

Medycyna: Imponujący rozwój medycyny jest jednym z największych dobrodziejstw cywilizacji. Ale na drodze od praktyk magicznych do wyrafinowanej nauki pełno było pułapek i ślepych uliczek, a tym samym – ofiar.

Tylko dla prenumeratorów:

Kaniony Australii: Kaniony w płaskiej na ogół Australii? Tak, i to niedaleko Sydney. Pocięte wąskimi i głębokimi szczelinami Góry Błękitne oferują labirynt fascynujących dzikich tras i takichże widoków.