8/2012

SPIS TREŚCI:

Edytorial

Skaner

Afrodyzjaki - Ile w opowieściach o ich cudownych właściwościach naukowej prawdy, a ile mitów?

Wywiad z Bi Kidude – o kobietach z Zanzibaru i praktykowanym na wyspie rytuale, który przygotowuje dziewczęta do zamążpójścia, oraz muzyce taarab.

Rapa Nui- Według legendy posągi na Wyspie Wielkanocnej chodziły. Na pytanie „jak?” uczeni 
i odkrywcy dawali różne odpowiedzi, podpierając swoje koncepcje eksperymentami.

Londyn - Brytyjska metropolia przeżywa właśnie kolejne w swej historii igrzyska olimpijskie. Czym zaowocują one dla „gorszego”, Londynu, Londynu kategorii C?

Polskie olimpiady - Sportowa rywalizacja na najwyższym poziomie to wielkie emocje, dramaty, szczęśliwe zbiegi okoliczności i zabawne anegdoty. Te pozostają w pamięci kibiców najdłużej.

Portret mistrza - Dawni olimpijczycy mówią o swojej drodze na szczyt, o chwilach triumfu. Co dzięki sportowi zyskali, co stracili, co jest w życiu ważne?

Ptasia intymność - Jak one to robią? Niby wszystkie tak samo, a jednak inaczej. Weźmy poczciwe kaczki – czy podejrzewalibyście je o skłonności do brutalnego seksu, a nawet gwałtów?

Yartsa gunbu - Niezwykle gąsienicowe grzybki z górskich łąk cieszą się opinią medycznego 
panaceum. Nic dziwnego, że na Wyżynie Tybetańskiej wywołały prawdziwą 
gorączkę złota.

Tylko dla prenumeratorów:
Islandia
Między wulkanami a lodowcami rosły kiedyś brzozowe zagajniki. Aż przyszedł człowiek... I choć krajobraz wyspy stał się od tamtego czasu jeszcze bardziej posępny, wciąż pozostaje piękny.