2/2012

SPIS TREŚCI:
Wywiad z prof. Jackiem Łuczakiem o bólu, umieraniu i eutanazji. Rozmawia Danuta Śmierzchalska
Wikingowie. Doskonale wyszkoleni wojownicy z duszami obieżyświatów trafili też na polskie ziemie. Jaką rolę tu odegrali?
Kazachstan. Nowa stolica rozległego stepowego państwa rośnie w oczach, a jej budowle projektują światowej sławy architekci. Naftowo-gazowy napęd, autorytarne rządy oraz nowobogacka ekstrawagancja przynoszą zaskakujący efekt.
Pieski patrol. Psi zaprzęg, dwóch ludzi i setki kilometrów lodowej grenlandzkiej pustki. Patrolowa służba w takich warunkach jest wyzwaniem, któremu sprostać mogą tylko najtwardsi.
Złota Panama. Lektura starych kronik konkwistadorów bywa cenna nie tylko z naukowego punktu widzenia. Pomogła bowiem odnaleźć groby wodzów starych panamskich plemion. Dodajmy – groby pełne złotych artefaktów.
Dzicy Papuasi. Czy w dzisiejszym świecie można jeszcze znaleźć jaskiniowców? Okazuje się, że tak, ale to już naprawdę ostatni tacy ludzie na ziemi.
Tygrysy. Największego z wielkich kotów w dżungli zobaczyć niemal nie sposób. Nie tylko dlatego, że nawet w wodzie porusza się bezgłośnie niczym duch. Po prostu jest piekielnie rzadki. Mimo to wciąż tli się nadzieja, że przetrwa.
Tekst Caroline Alexander
Zdjęcia Steve Winter
Tylko dla prenumeratorów: Ansel Adams. Fotograf, któremu przed laty sławę przyniosły fotografie kalifornijskiej głuszy, nie przestaje fascynować Amerykanów. I nawet po dekadach chcą oglądać to, co on tam ujrzał, na jego sposób.