10/2012

SPIS TREŚCI:

Granty NG

Turystyka

Skaner

Jedz z głową - Głodówki, drakońskie diety, odtruwania organizmu – wszystko dla zdrowia. Czy takie zabiegi mają sens?

Fotoreportaż - Mikołaj Nowacki pokazuje Odrę – rzekę, którą człowiek przekształcał bez ceregieli, a potem zlekceważył.

Wywiad - Poznanie przyszłości to wizja kusząca. Czy nauka może ją ziścić? I jakie są pułapki prognozowania?

Dzika miłość - Czy ludy pierwotne były seksualnie rozpasane? Cóż, z instynktami nie walczyły. Ich seksualność była jednak nie tyle perwersyjna, ile raczej pragmatyczna.

Krwawa kość - Wydawało się, że czasy słoniowych rzezi z lat 80. XX w. już nie wrócą. Tymczasem kłusownictwo i czarny rynek kości odżywają, a jedną z ich sił napędowych okazują się... kultowe obyczaje wielkich religii.

Rio - Fawele to od dawna stały element brazylijskich miast. Przed zbliżającymi się igrzyskami w Rio de Janeiro siedliska biedoty rządzone dotychczas przez narkotykowe gangi trafiły jednak pod okupację... policji. Czy fawele dadzą się ucywilizować?

Dom dla zwierząt - Opuszczony dom na zapadłej fińskiej wsi został skolonizowany przez mniejsze i większe zwierzęta. Uchwycenie ich portretów we wnętrzach wymagało benedyktyńskiej wprost cierpliwości.

Z głębin czasu - Latimeria to głębinowa ryba, która okazała się odporniejsza niż dinozaury. Ta żywa skamieniałość potrafi jednak pływać z zaskakującym wdziękiem.

Groty Mustangu - Przed wiekami mieszkańcy Królestwa Mustangu szukali bezpieczeństwa w grotach wykutych wysoko w skałach. Niektóre z nich, z ukrytymi wejściami, są niczym kapsuły czasu. (TYLKO DLA PRENUMERATORÓW)