REKLAMA

9/2011

SPIS TREŚCI:
Wywiad z prof. Franciszkiem Adamickim m.in. o tym, jak bardzo zestresowane są pomidory, gdzie się podziały złote renety i dlaczego czarna marchew jest tak rzadka.
Władcy Sahary. Tuaregowie przez wieki rządzili pustynią. Znajdowali drogę, kierując się kolorem, fakturą i smakiem piasku. Dziś karawany odchodzą w przeszłość, a z nimi tradycja tego ludu.
Słonie sieroty. Choć ogromne i gruboskórne, słonie są bardzo wrażliwe. Potrafią się wspierać, pocieszać i przeżywać żałobę.
Kto nam da skrzydła. Odrzutowy silnik na plecach jak z kart komiksów? Czemu nie, w końcu swobodne latanie to odwieczne marzenie ludzkości. I wydaje się, że „osobisty pojazd latający” jest już coraz bliżej.
Birma. Nazywana „klejnotem Azji” i „krajem tysiąca pagód” Birma zachowała nieskażone nowoczesnością pejzaż i kulturę. Dziś otwiera się po dziesięcioleciach politycznej i gospodarczej izolacji.
Amundsen. Amundsen kontra Scott, psy kontra kuce. Wyścig do bieguna był starciem ambicji, charakterów, narodowych mentalności, a także specyficznie rozumianej „polarnej technologii”.
Tylko dla prenumeratorów: Myśląca sieć. Pierwszą na świecie elektrownię zbudował Thomas Edison w 1882 r. w Nowym Jorku. Choć odtąd ilość prądożernego sprzętu rośnie lawinowo, światowa sieć energetyczna oparta jest na technice rodem z I poł. XX w. I jeśli ma nas nie zawieść, musimy jej przydać inteligencji.