REKLAMA

4/2011

SPIS TREŚCI:
Wywiad z etnologiem Robertem Andrzejem Dulem – o tym, jak chronić to, co ulotne, czyli niematerialne dziedzictwo człowieka z listy UNESCO.
Inkowie. Ci Rzymianie Andów swoje górskie imperium stworzyli dzięki budowie dróg i geniuszowi organizacyjnemu. Mocarstwa, jakiego nie widział kontynent, nie byłoby jednak bez korzystnych zmian klimatu.
Polskie żaby. Wydają się stworzeniami najpospolitszymi z możliwych. Tymczasem niektóre ich cechy naprawdę potrafią zaskoczyć.
Nyiragongo. Milionowe miasto Goma leży u stóp aktywnego wulkanu, w rejonie pełnym plujących lawą szczelin, obok jeziora absorbującego toksyczne gazy. Życie w takim sąsiedztwie podnosi poziom adrenaliny.
Krym. Półwysep wdzierający się w Morze Czarne z powodu swej tragicznej historii ma kłopoty z tożsamością. Na ile jest tatarski, na ile ukraiński, na ile rosyjski? Dziedzictwo Związku Radzieckiego nie daje tu o sobie zapomnieć.
Walenie. Wielkie morskie ssaki wywodzą się od... zwierząt kopytnych, które wchodziły do wody coraz dalej i dalej, aż straciły kontakt z lądem. Świetnie zachowane dowody 
ich ewolucji odkopywane są dzisiaj w pustynnej egipskiej dolinie.
Tylko dla prenumeratorów: Złoty Czworokąt. Gigantyczny drogowy projekt łączący największe miasta dał Indiom rozwój i zmniejszenie nierówności. W przeludnionym kraju, w którym ziemia jest na wagę złota, oznaczał też jednak wiele krzywd i konfliktów.