REKLAMA

3/2011

Spis treści:
Wywiad z Jolantą Sierakowską-Dyndo o kobietach w świecie islamu. Na przykład o tym, dlaczego rozwód bywa dla nich dobrym interesem.
Zawoalowany sprzeciw. Trzy dekady wojny, bieda, plemienne obyczaje. Rzeczywistość Afganistanu – trudna dla wszystkich – okrutna jest zwłaszcza dla kobiet.
Mosuo. Małżeństwo się nie sprawdza. Tak przynajmniej twierdzi lud Mosuo, w którym to kobiety dzierżą władzę i wybierają sobie dowolną liczbę partnerów.
Skłodowska-Curie. Uczona o niezwykłych: sile woli, umyśle, osobowości. Jej noblowskiego dubletu nie powtórzyła żadna kobieta w ponadstuletniej historii nagrody. 

Różowy gang. Bambusowy kij i różowe sari i to strój członkiń tej armii. Sprawiedliwości szukają poza strukturami państwa – czasem tylko napiętnują winowajcę, czasem w ruch idą kije.
Węgorze. Ryby inne niż wszystkie. Wystarczy powiedzieć, że potrafią wypełznąć na brzeg, żeby podjeść wyłożoną tam karmę dla psów. 

Tragarze pyłku. Ponad 200 tysięcy gatunków stworzeń zapyla ziemskie kwiaty. Od ich pracowitości zależy ogromna część żywności, jaką dysponujemy. 

Tylko dla prenumeratorów: Jiuzhaigou. Wizyta w miejscu, w którym Chińczycy z gigantycznych miast mogą poczuć mistyczne piękno dzikiej przyrody.