REKLAMA

10/2011

SPIS TREŚCI:
Wywiad z lekarzem i himalaistą Robertem Szymczakiem m.in. o etycznych wyzwaniach wspinaczy, o cierpieniach organizmu w wysokich górach i powodach, dla których nie dotyczy to Szerpów.
Yosemite. Zawisnąć na pionowej skale na czubkach palców setki metrów nad ziemią? W Yosemite to codzienność. Do mekki wspinaczy pielgrzymują bowiem ci, którzy ograniczeń ciała i psychiki nie przyjmują do wiadomości.
Mózg nastolatka. Młody człowiek testuje świat – nadmiernie ryzykuje, szuka silnych wrażeń i nowości, robi rzeczy głupie, szalone. Ale nie znaczy to, że nie myśli. W ten sposób ewolucja przygotowuje go do walki o życiowy sukces.
Przed lodowcem. Ziemia bez lodu – tropiki wokół biegunów, piekło na równiku, poziom morza 70 m wyżej niż dziś. Nasza planeta już to widziała. Czy zatem zaglądając w przeszłość, możemy zobaczyć naszą przyszłość?
Ułan Bator. Metropolia, której mieszkańcy jeszcze przed chwilą byli 
stepowymi koczownikami, musi być jedyna w swoim rodzaju. I faktycznie – znane z innych stolic reguły zurbanizowanego życia tutaj nie obowiązują.
Żurawie. Choć krzykliwe z nazwy – znaleźć je trudno. I nic dziwnego, skoro zostało ich kilkaset. Migrować musi je uczyć człowiek – w ultralekkim samolociku.
Tylko dla prenumeratorów: Hebrydy. Wystawione na wściekłe ataki północnego Atlantyku postrzępione szkockie wyspy kolonizowali tylko najtwardsi, ale i oni w końcu dali za wygraną, wiele z nich zostawiając morskim ptakom. Bezludne, wietrzne, surowe – od wieków zachwycają romantycznym pięknem.