REKLAMA

1/2011

SPIS TREŚCI:
Wywiad z dr. hab. Piotrem Gawrysiakiem o tym, jak ważna jest archiwizacja danych w erze cyfrowej, oraz o problemach dostępu do informacji.
Muszelki. Przez kilka wieków zachodnia Afryka używała specyficznej wapiennej waluty. Niewolnicę można było kupić za 50 tys. muszli.
Wojny z zarazą. Przez pewien czas łudziliśmy się, że mamy je pod kontrolą. Szybko jednak dowiodły, że wciąż trzymają nas w śmiertelnym szachu.
Timbuktu. Poruszanie się po okolicy bez talizmanów kupionych u marabuta miejscowi nazwą lekkomyślnością. Cóż dopiero przejście żołnierza z Zachodu na islam z powodu miłości do dziewczyny. Czy ta historia mogła skończyć się dobrze?
Bioko. Ta wyspa jest zdumiewająco bogatym siedliskiem wielu gatunków małp. Jak to się stało, że – inaczej niż w innych miejscach w Afryce – przetrwały w niezłej formie?
Cahokia. Czerwonoskóre mieszczuchy na amerykańskich preriach na długo przed przybyciem białych? Ten obraz tak kłócił się z powszechnymi wyobrażeniami, że długo nie docierał do opinii publicznej.
Tylko dla prenumeratorów: Georgia Południowa. Wyspa zdołała się odrodzić mimo rzezi, jaką tutejszej faunie urządził człowiek. Dziś jej wielotysięczne kolonie przywodzą na myśl świat w stanie pierwotnym.