REKLAMA

6/2010

Spis treści:
Bronisław Malinowski. Dzienniki nie pozostawiają wątpliwości: ten gigant antropologii, badacz tubylczego seksu, miał paskudny charakter. Mimo to zdołał wejść między „dzikich” i wykazać, że człowiek cywilizowany niewiele się od nich różni.
Las Foja. Nowogwinejskie góry wystające ponad porośnięte dżunglą równiny są jak dziewicze wyspy. Badacze, którzy tam dotarli jako pierwsi, mogli się poczuć niczym XIX-wieczni odkrywcy nowych ziem i gatunków zwierząt.
Sen. Człowiek bez snu żyć nie może, choć nauka wciąż nie potrafi wyjaśnić, do czego tak naprawdę jest mu potrzebny. Co więcej, bezsenność staje się cywilizacyjną plagą. Badania nad snem mają zatem kolosalną przyszłość.
Grenlandia. Ogromna wyspa przykryta lądolodem długo była niegościnna i jałowa. Globalne ocieplenie zmienia jednak sytuację, a mieszkańcy patrzą na ten proces z nadzieją. Czy Grenlandia, zgodnie z nazwą, zazieleni się?
St. Helens. Wulkan, który eksplodował w 1980 r., zniszczył życie na 600 km2, ale zarazem
stworzył ogromne laboratorium, gdzie naukowcy mogą obserwować procesy odbudowy zniszczonych ekosystemów.
Tylko dla prenumeratorów: Energia słoneczna. Słońce wysyła na Ziemię miliony razy więcej energii, niż nam potrzeba. Opracowanie technologii skutecznego jej chwytania oznacza więc niewyczerpane, czyste źródło darmowego prądu.