REKLAMA

11/2009

Spis Treści Numer 11/2009

Krokodyle- Ich przodkowie panowali na Ziemi, zanim zdominowały ją dinozaury. Dlaczego jednak nie wrócili do władzy, gdy gadzia konkurencja wyginęła?


Wenecja- Coraz częstsze zalewy morza ma powstrzymać budowana właśnie 
u wrót laguny gigantyczna zapora. Jak jednak miasto-ikona ma poradzić sobie ze wciąż wzbierającą, a równie niszczącą falą turystów?


Madagaskar- Jest jedyna w swoim rodzaju w tej skali. Jedni widzą w niezwykłej formacji skalnej kamienny las, innym kojarzy się raczej z naturalnym Manhattanem. Zapraszamy do fantastycznego świata tsingy.

Syria- Ekonomiczna stagnacja, brak wolności, intelektualne skostnienie i władza w ręku dynastii Assadów – oto socjalizm w wydaniu arabskim. Plusy? Kobiety noszące bez obaw dżinsy i odkryte włosy na ulicach. 

Qaramel- Polscy archeolodzy znaleźli w Syrii „miasto” z przełomu XI i X tysiąclecia p.n.e., które podważa ustalone poglądy na temat ewolucji cywilizacji. Najbardziej zaskakujące jest to, że osadę zbudowali... myśliwi i zbieracze.
Tekst Xenia Kolińska
Ginące płazy - Żyją na styku ziemi i wody, są więc wrażliwe na zanieczyszczenia obu tych środowisk. Co gorsza, parol na żaby zagiął pewien grzyb... 

Tylko dla prenumeratorów:
Spragnione Indie. W czasach gdy monsun staje nieprzewidywalny, a zasoby wód podziemnych szybko się kurczą, uprawa roli jest zajęciem dla hazardzistów.