12/2007

Spis treści – grudzień 2007
Betlejem Anno Domini 2007. Miejsce narodzenia Jezusa to dziś jeden z najbardziej zapalnych punktów na Ziemi. Izraelczycy obawiają się zradykalizowanych Palestyńczyków, odgradzają się więc murem, który tylko powiększa wzajemną wrogość.
Zdążyć przed rabusiami. Historia archeologicznych odkryć sponsorowanych przez National Geographic działa na wyobraźnię.
Pamięć Co i jak zapamiętujemy? Dlaczego dokonujemy selekcji i gdzie gromadzimy informacje? Jak to jest, gdy pamięta się wszystko? Okazuje się, że niepamięć nie jest wcale taka zła.
Oblicza dinozaurów. Skamieniałości ujawniają meandry ewolucji, które zaowocowały pojawieniem się cudacznych cech dinozaurów, od kopulastych czaszek po sierpowate paznokcie stóp.
Wytrwali kowboje. Praca w skwarze i mrozie, parszywa płaca, a na dodatek brak chwili wytchnienia. Dlaczego zatem kowboje uwielbiają własną profesję i nie szukają innego sposobu na życie?
Przemarznięta gleba. Rozległe obszary planety od czasów epoki lodowcowej skuwa wieczna zmarzlina. Wiele wskazuje jednak na to, że kres jej „wieczności” jest całkiem bliski.
Tylko dla prenumeratorów: Myślistwo. Wielu ludzi takie hobby oburza. Myśliwi jednak okazują się niezbędni, by efektywnie... chronić przyrodę.
Tekst Robert M. Poole Zdjęcia William Albert Allard