National Geographic Numer Specjalny 5/22

Dobrostan zwierzęcia i bycie odpowiedzialnym właścicielem

Otworzenie serca i domu dla innego gatunku jedynie w celu nawiązania przyjaźni jest wyrazem więzi między ludźmi i zwierzętami. Bez względu na to, czy masz zwierzę od lat, czy też szukasz swojego pierwszego futrzanego towarzysza, najlepszym sposobem na uszczęśliwienie zarówno siebie, jak i zwierzęcia jest bycie jego możliwie najlepszym właścicielem.

W niniejszym wydaniu zamieszczamy porady ekspertów dotyczące zdrowia, zachowań i szkolenia, a także podpowiedzi, jak znaleźć nowego przyjaciela czy też jak wybierać i stosować rozmaite produkty dla zwierząt. Znajdziesz tu również omówienie technik szkoleniowych, rekomendacje dotyczące diety, pierwszej pomocy i wiele więcej.  Na świecie nie ma ideałów i nasze zwierzęta też takie nie są. Ale „nieidealny” zazwyczaj obu stronom w zupełności wystarcza.

Skąd jednak masz wiedzieć, czy twój pupil jest spełniony, czuje się komfortowo, a jego życie jest ciekawe? Przede wszystkim zapewnij mu dostęp do właściwego odżywiania, świeżej wody i wygodnego miejsca do spania. Nie zapominaj jednak, że prawdziwe szczęście zwierzęcia wymaga także rozrywki, miłości i zrozumienia. Jak widać, jest to przepis na szczęście zarówno zwierząt, jak i ludzi, ponieważ mamy zasadniczo takie same potrzeby.

Zapewnienie rozrywki daje zwierzętom możliwość przejawiania przyrodzonych zachowań oraz zapewnia stymulację i wyzwania, z jakimi mają do czynienia w naturze. Staraj się również spędzać ze swoim zwierzakiem jak najwięcej czasu, bo jego szczęście jest tak naprawdę definiowane przez przebywanie z tobą i twoją miłość. Jest to ważne dla obu stron tej relacji.