Wiosna przynosi nam nową energię, dłuższe dni i często po prostu więcej światła słonecznego. Wraz z tym pojawia się więcej możliwości kontaktu z naturą i regulacji rytmu dobowego. To czas odnowy i przebudzenia przyrody. Jak zatem wykorzystać tę porę roku, by zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny?

Zwiększona ilość naturalnego światła, która pojawia się wraz z dłuższymi, wiosennymi dniami, może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, a także wspierać większą aktywność fizyczną i społeczną – kiedy dni stają się dłuższe i cieplejsze, chętniej uprawiamy aktywności na świeżym powietrzu czy spotykamy się z bliskimi
– mówi Paulina Danielak.

Wewnętrzny zegar

Jak się okazuje, nasz wewnętrzny zegar okołodobowy jest wrażliwy na sezonowe zmiany w cyklu dzień–noc. Paulina Danielak przywołała badanie, które najlepiej pokazuje, że kontakt z naturą i naturalnym światłem może mieć ogromne znaczenie dla naszych wewnętrznych rytmów.

W pierwszej części badania wzięło udział pięciu aktywnych fizycznie uczestników w wieku średnio około 30 lat – czterech mężczyzn i jedna kobieta. Badanie odbyło się zimą. Najpierw przez sześć dni uczestnicy żyli w nowoczesnym środowisku, gdzie byli wystawieni na sztuczne światło, tak jak na co dzień w domu czy biurze. Potem wybrali się na tygodniowy biwak w górach, gdzie mieli do dyspozycji tylko światło naturalne – słońce, księżyc, ognisko. Żadnych latarek, telefonów, tabletów. Sami decydowali, kiedy położą się spać. Naukowcy badali ich rytm dobowy, sprawdzając poziom melatoniny.

W drugiej części badania wzięło udział 14 osób, w tym siedem kobiet. Ta część badania odbyła się latem i miała na celu sprawdzenie, co się stanie po dwóch dniach spędzonych w nowoczesnym środowisku i potem po weekendowym biwaku w naturze.

Jakie były wyniki tego eksperymentu? Otóż okazało się, że kiedy jesteśmy wystawieni tylko na światło naturalne, nasz rytm dobowy zaczyna się przesuwać w stronę wcześniejszego zasypiania i budzenia się. Badani biwakujący zimą kładli się spać średnio o 2,5 godziny wcześniej niż gdy byli w domu pod wpływem sztucznego światła. Latem po weekendowym biwaku zasypiali średnio o 1–2 godziny wcześniej. Nasz wewnętrzny zegar dostosowuje się do sezonowych zmian w naturalnym cyklu światło–ciemność. Opóźnienie rytmu przez przebywanie w sztucznym świetle do późnych godzin wieczornych może prowadzić do różnych problemów. Tymczasem wystawienie się na światło naturalne, chociażby podczas weekendowego biwaku, może potencjalnie wspierać przestawianie naszego zegara na wcześniejsze godziny.

Jak zadbać o swój wewnętrzny rytm wiosną?

Ta pora roku zbliża do natury i odnajdywania w niej harmonii. Jak to zrobić?

Zamiast zwykłego spaceru spróbuj uważnej wędrówki, skupiając się na obserwacji ptaków. Wybierz się na spacer do parku, ogrodu lub lasu, najlepiej wcześnie rano, gdy ptaki są najbardziej aktywne. Skoncentruj się na dźwiękach natury.

Wiosenne poranki, kiedy dni stają się dłuższe, to także idealny czas, by na nowo zsynchronizować swój wewnętrzny zegar biologiczny z naturalnym rytmem słońca.

Zamiast zaczynać dzień w zamkniętym pomieszczeniu, spróbuj spędzić pierwsze 15–20 minut po przebudzeniu na zewnątrz. Możesz usiąść na balkonie, w ogrodzie lub w parku, ale pamiętaj – nie patrz bezpośrednio w słońce. Podczas tej krótkiej kąpieli słonecznej weź kilka głębokich oddechów
– zachęca Paulina Danielak.

Możesz też ćwiczyć fotografowanie natury. To świetny sposób na rozwijanie i praktykowanie uważności.

Zwróć uwagę na oddech, pozwól sobie na spokojny spacer, spaceruj boso po trawie, obserwuj niebo i tym samym odnajduj własny spokój.

Każdy taki moment jest szansą, by poczuć więź z otaczającym światem i lepiej zsynchronizować się z naturalnym rytmem przyrody – podsumowuje Paulina Danielak.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj innych odcinków podcastu „Odzyskaj swój rytm”.

Materiał promocyjny Ferrero Polska Commercial Sp. z o.o.

Rural road and tree blooming in spring season on green meadow, Suwalski Landscape Park, Podlasie, Poland
Rural road and tree blooming in spring season on green meadow, Suwalski Landscape Park, Podlasie, Poland