Styria to jedno z najpopularniejszych wśród rowerzystów miejsc w całym kraju. Region, nazywany Zielonym Sercem Austrii, oferuje trasy o różnym stopniu trudności i różnym charakterze. Trzy główne szlaki rowerowe – Rowerowy Szlak Wina przez Styrię, szlak brzegiem Mury oraz szlak brzegiem Anizy – prowadzą przez najpiękniejsze zakątki regionu. Każdy z nich ma swój unikalny charakter i zapewnia niezapomniane wrażenia zarówno miłośnikom rowerów górskich, szosowych, gravelowych, jak i elektrycznych.

Na dwóch kółkach przez winnice

Rowerowy Szlak Wina przez Styrię to trasa w formie pętli prowadząca przez trzy winiarskie regiony Styrii: Południową Styrię, Wschodnią Styrię i Schilcherland, a także Thermen- & Vulkanland, słynący z licznych term oraz ośrodków spa i wellness. Szlak liczy ponad 400 kilometrów, a jego przebieg umożliwia nie tylko spacerowanie po malowniczych winnicach, ale także degustacje świetnych win.

Rowerowy Szlak Wina przez Styrię, Hochgrail, fot. Velontour
Rowerowy Szlak Wina przez Styrię, Hochgrail, fot. Velontour

Trasę warto zacząć w Grazu, stolicy Styrii, który jest wpisany na listę UNESCO jako Miasto Designu. Potem szlak wiedzie przez urokliwe miasteczka, m.in. uzdrowiskowe Bad Radkersburg i Deutschlandsberg z majestatycznym zamkiem. Po drodze rowerzyści mogą zatrzymać się też w zamku Herberstein, na którego terenie znajduje się ogród zoologiczny.

Wschodnia Styria zachwyca swoimi sadami jabłkowymi, a region Schilcherland oferuje niepowtarzalne wrażenia z degustacji wina Schilcher, produkowanego tylko tutaj. Na trasie nie brakuje historycznych miast, m.in. Hartberg i Pöllau, gdzie wznosi się imponujący zamek otoczony pięknymi ogrodami.

Od Alp po Chorwację

Szlak brzegiem Mury (Murradweg) to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w całej Austrii. Rozpoczyna się w Wysokich Taurach, w sercu alpejskiego Parku Narodowego, i prowadzi na południe, aż do granicy z Chorwacją. Ma około 450 kilometrów długości, znajduje się na terytorium trzech krajów i dzieli się na osiem etapów, które pozwalają odkrywać różnorodne krajobrazy Styrii.

Szlak brzegiem Mury, okolice Leibnitz, fot. Steiermark Tourismus / pixelmaker.at
Szlak brzegiem Mury, okolice Leibnitz, fot. Steiermark Tourismus / pixelmaker.at

Północna część szlaku zachwyca górskimi panoramami i historycznym miasteczkiem Murau, w którym warto odwiedzić działający od 1495 roku browar i interaktywne muzeum piwa Murauer. Na cieplejszym południu trasa przechodzi przez malownicze winnice i wioski regionu, w których można spróbować wielu lokalnych specjałów (od wina po olej z pestek dyni), słynące z term miasteczko Bad Radkersburg, wschodnią część Słowenii i kończy się w chorwackim Legradzie.

Szlak brzegiem Mury, Graz, fot. Steiermark Tourismus / Tom Lamm
Szlak brzegiem Mury, Graz, fot. Steiermark Tourismus / Tom Lamm

Obowiązkowym przystankiem i największym miastem również na tej trasie jest Graz. Jego Stare Miasto, wpisane na listę UNESCO, kryje wiele architektonicznych pereł, a wzgórze zamkowe Schlossberg z wieżą zegarową zapewnia niezapomniany widok na miasto.

Rowerem przez naturę i historię

Szlak brzegiem Anizy (Ennsradweg) to trasa biegnąca przez górskie obszary północnej Styrii. Rozpoczyna się w Flachauwinkl (Salzburg) i prowadzi przez malownicze doliny, jeziora i parki narodowe. Już na początkowym etapie zahacza o miasto Schladming, słynne centrum sportów zimowych, które latem zamienia się w prawdziwy raj dla rowerzystów. Miłośnicy historii powinni natomiast odwiedzić mieszczący się trochę dalej zamek Trautenfels z przepięknym widokiem na dolinę Anizy.

Szlak brzegiem Anizy (Ennsradweg), fot. Steiermark Tourismus/Sebastian Canaves off the path
Szlak brzegiem Anizy (Ennsradweg), fot. Steiermark Tourismus/Sebastian Canaves off the path

Jednym z najważniejszych punktów na tej trasie jest miejscowość Admont z opactwem benedyktyńskim, w którym znajduje się największa klasztorna biblioteka świata. Niedaleko stamtąd szlak wjeżdża do Parku Narodowego Gesäuse – regionu pełnego dzikiej przyrody, stromych skał i rwących potoków. Szlak kończy się w Enns, najstarszym mieście Austrii, w którym rowerzyści mogą podziwiać średniowieczne mury miejskie i wieżę zegarową.

Rowerowe udogodnienia

Styria oferuje nie tylko malownicze szlaki, ale także doskonałą infrastrukturę dla rowerzystów. W całym regionie znajdują się liczne stacje ładowania rowerów elektrycznych, a wypożyczalnie i serwisy są dostępne w każdym większym mieście. Szlaki są odpowiednio oznakowane, a liczne hotele i pensjonaty oferują m.in. przechowalnie rowerów, miejsca do mycia i naprawy sprzętu oraz zróżnicowane menu dostosowane do potrzeb sportowców.

Odpoczynek w parku przyrodniczym Zirbitzkogel-Grebenzenfot, fot. Steiermark Tourismus / Tom Lamm
Odpoczynek w parku przyrodniczym Zirbitzkogel-Grebenzenfot, fot. Steiermark Tourismus / Tom Lamm

Region Schladming-Dachstein to prawdziwe eldorado dla fanów rowerów górskich – tras downhillowych, bike parków i traili z przeszkodami jest tu mnóstwo. Natomiast miłośnicy rowerów typu gravel pokochają trasy w Południowej i Wschodniej Styrii, które łączą asfaltowe drogi z żwirowymi ścieżkami.

Szlak brzegiem Mury, punkt widokowy Murturm, fot. Steiermark Tourismus / pixelmaker.at
Szlak brzegiem Mury, punkt widokowy Murturm, fot. Steiermark Tourismus / pixelmaker.at

Styria zachwyca różnorodnością krajobrazów i niezliczonymi możliwościami aktywnego spędzania czasu na dwóch kółkach. Rowerowe szlaki regionu łączą w sobie przygodę, historię i kontakt z naturą, oferując niezapomniane wrażenia zarówno amatorom, jak i doświadczonym cyklistom. W Styrii jazda na rowerze to nie tylko sport i sposób przemieszczania się, ale też podróż przez esencję austriackiej natury i kultury.

Materiał promocyjny Steiermark Tourismus & Standortmarketing