Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Ruta syryjska – panaceum?
  2. Tradycja mająca wiele tysięcy lat

Ludzie stosowali substancje odurzające już wiele tysięcy lat temu. Archeolodzy znaleźli dowody na używanie opium w Europie już 5700 lat p.n.e. Nasiona marihuany znane są ze stanowisk archeologicznych na terenie Azji datowanych na ponad 8000 lat p.n.e.

Motywacje do ich zażywania były i są różne, np. uśmierzanie bólu czy dodawanie sobie odwagi. Ale jest też jeszcze inna, bardzo praktyczna możliwość.

Ruta syryjska – panaceum?

Dwie ekspertki: dr Barbara Huber (Instytut Geoantropologii Maxa Plancka) i prof. Marta Luciani (Uniwersytet Wiedeński) wykonały specjalistyczne analizy kilku naczyń ceramicznych ze starożytnej osady Qurayyah w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Wyniki opublikowały na łamach „Communications Biology”.

Badaczki skupiły się na płaskich naczyniach, w których wnętrzu zachowały się ślady czarnej, organicznej substancji. Aby poznać skład szczątków organicznych, zastosowano nowoczesne analizy biomolekularne: wysokosprawną chromatografię cieczową z tandemową spektrometrią mas. Okazało się, że były to pozostałości po spopielonej roślinie – rucie syryjskiej (łac. Peganum harmala).

Oznacza to – zdaniem ekspertek – że roślina ta była świadomie używana do okadzania już 2700 lat temu, bo z tego okresu pochodzi osada, na której znaleziono naczynia. Ich zdaniem starożytni mieszkańcy Arabii Saudyjskiej wdychając dym, korzystali z właściwości antybakteryjnych, psychoaktywnych i terapeutycznych ruty syryjskiej.

Tradycja mająca wiele tysięcy lat

Wygląda na to, że w tym rejonie świata ludzie korzystali z ruty syryjskiej (lub innych analogicznych substancji) jeszcze wcześniej. Podobną kadzielnicę znaleziono na cmentarzysku tej osady – ma 4 tysiące lat. Ale nie wykonano ekspertyz jej powierzchni, chociaż kształt jest zbliżony do tych późniejszych.

Co ciekawe, ruta syryjska jest nadal stosowana w tym regionie w tradycyjnej medycynie i praktykach fumigacji gospodarstw domowych. Warto jednak zaznaczyć, że w Polsce jest to roślina zakazana i uważana za środek odurzający.

– Nasze odkrycia stanowią chemiczny dowód na najwcześniejsze znane spalanie harmalu (ruty syryjskiej – przyp. red.) nie tylko w Arabii, ale na całym świecie – mówi dr Barbara Huber, główna autorka badania.

– Te ustalenia rzucają światło na to, w jaki sposób starożytne społeczności korzystały z tradycyjnej wiedzy o roślinach i lokalnej farmakopei („listy” leków – przyp. red,), aby dbać o swoje zdrowie, oczyszczać przestrzenie i potencjalnie wywoływać efekty psychoaktywne – dodała.

Reklama

Źródło: Communications Biology

Nasz autor

Szymon Zdziebłowski

Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
Reklama
Reklama
Reklama