Wspomniane łupki są o 700 tys. lat starsze od narzędzi dotychczas uważanych za najstarsze – zaostrzonych otoczaków sprzed 2,6 mln lat należących do tzw. kultury olduwajskiej, znalezionych na stanowisku w Gona w Etiopii. Ich twórcami byli prawdopodobnie przedstawiciele gatunku Homo habilis, człowieka zręcznego.
Najnowsze znaleziska pochodzą ze stanowiska Lomekwi 3 na zachód od jeziora Turkana w Kenii. Odnalazł je zespół Soni Harmand ze Stony Brook University w Nowym Jorku. Według naukowców, kamienne łupki nie mogą być dziełem przypadku i na pewno wykonały je sprawne dłonie.
– To bardzo ekscytujące – skomentowała Alison Brooks, antropolog z Uniwersytetu George'a Waszyngtona. – Te przedmioty nie mogły powstać siłami natury, a dowody na ich wiek są przekonujące.
Co ciekawe, według obecnego stanu wiedzy 3,3 mln lat temu na Ziemi nie było jeszcze żadnego przedstawiciela rodzaju Homo – pojawili się oni dopiero 2,8 mln lat temu. Twórcami znalezionych w Kenii narzędzi muszą być więc nasi bardzo dalecy człekokształtni przodkowie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama