Weź udział w plebiscycie 
i wytypuj najciekawsze
miejsca w Polsce

Nie zwlekaj - zagłosuj!

 

< LISTA NOMINOWANYCH

ŁÓDZKIE

Podziemna trasa turystyczna w Łowiczu

Podziemna trasa turystyczna w Łowiczu

Krypty tworzone od XVI do XVIII wieku zostały połączone prawie 100-metrowym korytarzem tworząc podziemną trasę turystyczną, umożliwiającą zwiedzanie tej przestrzeni. Pochowano tu 12 Prymasów Polski. Na uwagę zasługuje krypta arcybiskupa Jana Wężyka z sarkofagiem z trumną ze szczątkami prymasa, gabloty z dewocjonaliami i naczyniami liturgicznymi, krzyżykami, zawieszkami, różańcami, kielichem i pateną oraz manierką z XIX wieku.

42%

Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie

Obiekt zaprojektował Tylman z Gameren. Od 1774 pałac należał do księcia Michała Hieronima Radziwiłła, który zgromadził w nim bogatą kolekcję obrazów mistrzów europejskich – holenderskich, niemieckich, włoskich i hiszpańskich oraz portrety osobistości polskich i obcych, gabinet kilkunastu tysięcy rycin, księgozbiór unikatowych starodruków (od XVI w.), zespoły mebli polskich, angielskich i francuskich, zbiory sztuki zdobniczej – sreber, porcelany, szkieł i tkanin.

20%

Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej

Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej

Posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. Od 1972 r. cyklicznie organizuje prestiżową imprezę wystawienniczą Międzynarodowe Triennale. Muzeum multimedialne oferuje zwiedzającym możliwość wirtualnego obcowania z wybranymi eksponatami, zapoznania się z historią przemysłu włókienniczego, Białej Fabryki oraz rodziny Geyerów, która kryje wiele sekretów.

37%