Być może nigdy nie dowiemy się, dlaczego głowa tego człowieka została nabita na pal i wrzucona do podwodnego grobu, ale jesteśmy w stanie zobaczyć jego twarz.

Miał spiczasty nos, duże czoło, krótkie włosy i długą brodę – oto wizja eksperta i artysty, który pracował przy rekonstrukcji wyglądu mężczyzny żyjącego ok. 8 tysięcy lat temu. Aby możliwie najwierniej odwzorować jego rzeczywisty wygląd, wykorzystano informacje o panujących w epoce kamienia warunkach – stosowanej przez żyjących wówczas ludzi odzieży czy narzędziach.

Ekspert wziął pod uwagę także szacowany wzrost, masę oraz pochodzenie etniczne mężczyzny, aby określić przybliżony kolor skóry i ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej.

Uwzględniając wszystkie te czynniki, stworzył model 3D, obrazujący warstwa po warstwie – budowę twarzy naszego przodka.

Oscar Nilsson created this reconstruction by printing a 3D plastic skull based on the man's 8,000-year-old remains.

 

Futro z dzika

Autorem niezwykłej rekonstrukcji jest Oscar Nilsson – szwedzki artysta kryminalistyczny i ekspert medycyny sądowej. Nilsson najpierw wykonał tomografię komputerową czaszki i wydrukował replikę 3D wykonaną z plastiku winylowego. Ponieważ w znalezionej czaszce brakowało szczęki, Nilsson musiał dokonać dokładnych pomiarów, aby zrekonstruować jej budowę i ułożenie. Stąd też poniekąd bujny zarost mężczyzny – maskuje ewentualne niepoprawności w budowie szczęki.

Chociaż nie ma dowodów na to, co rzeczywiście nosił mężczyzna z epoki kamienia szwedzki ekspert dokonał wyborów dotyczących garderoby i fryzury na podstawie przedmiotów znalezionych w jego grobie. Odkryto tam szczątki różnych zwierząt, w tym niedźwiedzi brunatnych, dzików, jeleni, łosi i saren.

Włosy mężczyzny zostały zrekonstruowane jako krótkie z dłuższą częścią zaczesaną do tyłu w mały kucyk. Biała kreda zdobiąca klatkę piersiową mężczyzny jest inwencją artystyczną, opartą na fakcie, że wiele rdzennych grup używa dziś kredy do malowania ciała – podkreślił Nilsson.

– To przypomnienie, że nie musimy rozumieć ich estetycznego smaku, a po prostu go obserwować. Nie mamy powodu, aby sądzić, że ci ludzie byli mniej zainteresowani wyglądem i wyrażaniem swojej indywidualność, niż my dzisiaj – powiedział artysta.

 

 

Okrutny rytuał

Czaszka licząca 8 tysięcy lat, została znaleziona razem z 12 innymi, w tym czaszką niemowlęcia, na ternie prehistorycznego jeziora w Szwecji. Eksperci uważają, że grupa mogła zostać zamordowana podczas starożytnego rytuału.