Wraz z nastaniem wakacji zakończyła się wiosenna edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Od maja do końca czerwca ponad dwa tysiące uczniów klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypłynęło w kilkugodzinne rejsy edukacyjne po wodach Zatoki Gdańskiej! Dzięki akcjom takim jaki ogólnopolski konkurs ekologiczny „Wszyscy dbamy o Bałtyk”, ideę promocji żeglarstwa udaje się propagować na szeroką skalę. W tym roku szesnastu gimnazjalistów z całej Polski – reprezentujących poszczególne województwa, weźmie udział w tygodniowych wakacyjnych rejsach na pokładach jachtów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Pierwsza grupa wypłynęła 29 lipca. Sześć laureatek konkursu wyruszyło z gdańskiej Mariny, by rozpocząć tygodniową żeglarską przygodę na wodach Zatoki Gdańskiej! Kolejne rejsy rozpoczną się 5 sierpnia i 12 sierpnia. Uczniowie odwiedzą porty w Gdyni, Sopocie oraz Pucku, każdego dnia załogi cumować będą w innym miejscu. Ponadto gimnazjaliści będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę z dziedziny ekologii – wezmą udział w całodniowym szkoleniu w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i w tamtejszym fokarium.

„Dla większości laureatów będzie to pierwszy rejs w życiu. Mam nadzieję, że żeglarska przygoda przerodzi się w pasję, a uczestnicy długo będą wspominać swoje pierwsze kroki na pokładach jachtów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku” – mówi Mateusz Kusznierewicz, pomysłodawca Programu.

Ogólnopolski konkurs „Wszyscy dbamy o Bałtyk” trwał od 22 marca do 22 maja i został zrealizowany we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Komendą Miejską Policji w Gdańsku. Gimnazjaliści z całej Polski odpowiedzieli na pytania z zakresu bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie oraz nadesłali kilkaset prac na temat „Jak dbając o wodę w swoim najbliższym otoczeniu, dbam o Bałtyk”. Spośród wszystkich zgłoszonych uczestników konkursu, jury wyłoniło szesnastu laureatów. Uczniowie wykazali się bardzo dużą pomysłowością i udowodnili, że niezależnie od tego w jakim regionie Polski mieszkamy, wspólnie możemy dbać o stan czystości wody w Morzu Bałtyckim. Zachęcamy do śledzenia relacji z poszczególnych rejsów, które ukazywać się będą na stronie www.programedukacjimorskiej.pl oraz na portalu facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej.