Decyzja japońskiego przewoźnika jest o tyle przełomowa, że w Japonii podziały społeczne dotyczące ról płciowych wciąż są silnie zakorzenione. Zresztą zapowiedziana zmiana zostanie wprowadzona tylko w komunikatach nadawanych w języku angielskim. Zdaniem władz linii lotniczych, nie ma potrzeby wprowadzania podobnych modyfikacji w komunikatach w języku japońskich, ponieważ w tym przypadku pozdrowienia związane z płcią nie są używane w pierwszej kolejności.

Mark Morimoto, rzecznik Japan Airlines, zapowiedział, że powitania i ogłoszenia w języku angielskim – zarówno na lotniskach, jak i w samolotach – będą zawierały zwroty neutralne pod względem płci. Wyrażenie „panie i panowie” zostanie zastąpione najprawdopodobniej przez „hello everybody” (jak ma to miejsce na przykład w londyńskim metrze), albo „all passengers”.

– Pragniemy być firmą, w której możemy stworzyć pozytywną atmosferę i traktować wszystkich, w tym naszych klientów, z szacunkiem – stwierdził Morimoto.
To nie pierwsza istotna zmiana w Japan Airlines, choć – jak zauważają komentujący z „The New York Times” – wszelkie reformy mające na celu równouprawnienie płci czy mniejszości seksualnych to głównie ukłon w kierunku zagranicznych pasażerów. Sama Japonia nadal pozostaje bowiem krajem w większości konserwatywnym, w podejściu do ról społecznych kobiet i mężczyzn, a pary homoseksualne wciąż walczą z dyskryminacją.

Ostatnio japońskie linie lotnicze – na skutek kampanii dotyczącej dyskryminacji kobiet w miejscach pracy – złagodziły zasady dotyczące ubioru i wyglądu stewardess. Pracownice Japan Airliness od marca mogą same zdecydować, czy chcą założyć spódnicę czy spodnie, oraz wybrać obuwie na obcasie lub bez. Wcześniej nie miały takiej możliwości, a obcasy, spódnice oraz makijaż były obowiązkowe.

W 2017 roku linie zmieniły również zasady dotyczące świadczeń rodzinnych i zgodziły się przyznawać je także pracownikom homoseksualnym, biseksualnym i transpłciowym pozostającym w związkach jednopłciowych. Wcześniej takie świadczenia przysługiwały jedynie parom heteroseksualnym.
W 2018 roku konkurent Japan Airlines – All Nippon Airways – na międzynarodowym lotnisku w Tokio uruchomił toaletę nieokreślającą płci, aby mogły korzystać z niej osoby niebinarne, a jeszcze wcześniej, bo w 2016 roku, zezwolił na rejestrowanie partnerów i partnerek tej samej płci jako rodziny w programie lojalnościowym.

Władze Japan Airlines przyznają, że do zmian zmotywowały je pojawiające się głosy pasażerów dotyczące konieczności zmian. Reformy mogą wydawać się symboliczne, jednak przedstawiciele mniejszości seksualnych w Japonii mają nadzieję, że wpłyną na podniesienie świadomości dotyczącej walki o ich prawa. W ubiegłym roku 13 homoseksualnych par z Japonii złożyło pozwy, próbując zmusić rząd do uznania małżeństw osób tej samej płci, argumentując, że brak takiej możliwości narusza ich konstytucyjne prawo do równości.