Zwierzęta safari możemy podziwiać w bezpiecznych warunkach, jakie zapewniają nam ogrody zoologiczne. Oglądanie dzikiej fauny ukrytej za kratą nie jest jednak tym samym, co podziwianie jej przedstawicieli w ich naturalnym środowisku. Choć sam termin "safari" ma korzenie w wyprawach myśliwskich, dziś przypisywane jest mu zupełnie inne znaczenie, jednak wycieczki tropem dzikich zwierząt wciąż wzbudzają dreszczyk emocji, taki sam, jaki towarzyszył dawnym odkrywcom tego fascynującego kontynentu. 

Jakie zwierzęta można zobaczyć na safari?

Od bezkresnej pustyni, przez rozległą sawannę, aż po obszary, gdzie rozpościera się dzika dżungla - Afryka to bez wątpienia jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na naszej planecie, z najbogatszą florą i fauną. Jakie zwierzęta zobaczymy na safari? To zależy przede wszystkim od miejsca. Niektóre wycieczki pozwolą nam podziwiać zwierzęta pustynne i zwierzęta lasów równikowych. Największą atrakcją każdego safari jest jednak sawanna. To właśnie tam żyje słynna "wielka piątka", a oprócz niej - niezliczone gatunki antylop, żyrafy, hieny i cała masa innych fascynujących okazów.

Nie bez znaczenia jest pora roku. Zwierzęta Kenii czy Tanzanii są "na wyciągnięcie ręki" przez cały rok, ale największy i najbardziej fascynujący spektakl matki natury odbywa się od czerwca do sierpnia, kiedy ma miejsce wielka migracja zwierząt z Serengeti do Masai Mara. W tym czasie, ogromne stada antylop, bawołów i zebr wyruszają w liczącą ponad 3 tys. km podróż w poszukiwaniu nowych pastwisk. 

Wróćmy jednak do „wielkiej piątki", bo to właśnie te gatunki stanowią największą atrakcję wyprawy w głąb dzikiej Afryki.

Lew afrykański

Drugi co do wielkości (tuż po tygrysie) kot. W Afryce, żyje na suchych obszarach sawanny. W odróżnieniu od innych przedstawicieli rodziny kotowatych, lwy żyją w stadach nazywanych grupami rodzinnymi. Na jego czele staje najsilniejszy samiec. 

Słoń

Największy lądowy ssak, ze wszystkich współcześnie żyjących gatunków. Samce osiągają niemal 4 m w kłębie, do 7 m długości i ważą średnio 5,5 t. Natura wyposażyła te niezwykłe zwierzęta w długie ciosy, znacznie dłuższe niż u indyjskiego krewniaka.

Nosorożec

W Afryce możemy zobaczyć dwa gatunki nosorożca, o ile dopisze nam szczęście. Nosorożec biały jest największym żyjącym przedstawicielem tej rodziny. Czarny, nazywany też wąskopyskim, jest od niego nieco mniejszy. Mimo objęcia ścisłą ochroną, te majestatyczne ssaki wciąż padają łupem kłusowników (dla ich cennego rogu), więc przez cały czas są zagrożone wyginięciem.

Bawół afrykański

Nie każdy o tym wie, ale ten gatunek parzystokopytnych jest jednym z najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki. Charakteryzuje się wyjątkowo nieprzewidywalnym charakterem, przez co nigdy nie udało się go udomowić. Może być wyjątkowo niebezpieczny, tym bardziej, że jest to silne zwierzę, obdarzone potężnymi rogami. 

Lampart

Czwarty największy kot świata. Lamparty większość dnia spędzają w koronach drzew, śpiąc lub odpoczywając na gałęziach. Zdarza się, że na drzewa wciągają upolowaną zdobycz, głównie po to, by nie musieć odpędzać wygłodniałych hien. 

Warto pamiętać, że udział w safari nie stanowi gwarancji zobaczenia wszystkich najbardziej fascynujących gatunków. Dzikie zwierzęta żyją swoim własnym rytmem i zdarza się, że nawet doświadczeni przewodnicy mają problem z określeniem miejsca, w którym przebywają.

Obserwowanie zwierząt na safari

Zwierzęta na safari podziwiamy z auta, ale można robić to na kilka sposobów. Największą popularnością cieszą się wycieczki z kierowcą. Doświadczony przewodnik wie najlepiej, które szlaki wybrać, by móc trafić na najciekawsze okazy i jak się zachować, by nie prowokować dzikich zwierząt.

Inną opcją jest tzw. self driving. Polega to na wypożyczeniu samochodu terenowego z systemem GPS, który prowadzi do najciekawszych miejsc.

Jak się przygotować do safari?

Zwierzęta na safari można podziwiać w bezpiecznych i komfortowych warunkach, ale wymaga to uprzedniego przygotowania i przestrzegania kilku prostych zasad. Po pierwsze - ubranie. Nie bez powodu wiodącym kolorem na takiej wyprawie jest khaki, ciemnozielony lub brązowy. Jaskrawe barwy działają jak magnes na wszelkiego rodzaju insekty, także na te, które przenoszą groźne choroby. Należy postawić na lekkie, przewiewne i szybkoschnące materiały. Dobrym pomysłem jest wybór odzieży wyposażonej w filtr UV.

Warunki klimatyczne Afryki zachęcają niedoświadczonych podróżników do odkrywania możliwie największej powierzchni ciała. To spory błąd. Lekka, przewiewna koszula z długim rękawem ochroni przed słońcem i kolcami roślin i przy okazji stworzy warstwę osłaniającą przed rozgrzanym powietrzem. 

Nie można zapomnieć o nakryciu głowy. Najlepszym wyborem będzie kapelusz z szerokim rondem, który ochroni nie tylko głowę, ale także kark. Obowiązkowym elementem ekwipunku są też okulary przeciwsłoneczne i chusta, którą będziemy mogli zasłonić nos i usta. Po co? To proste - afrykańskie szlaki są pokryte piaskiem, pyłem i kurzem, a wszystko to unosi się w trakcie jazdy, skutecznie utrudniając oddychanie. Nie zapomnij o kremie z filtrem UV i zapasie wody!

Dobrym pomysłem jest zabranie lornetki. Wiele zwierząt, zwłaszcza drapieżników, skutecznie się kamufluje i podziwianie ich wcale nie jest takie łatwe. 

Przygotowanie do safari nie polega wyłącznie na zabraniu niezbędnej odzieży i ekwipunku, ale także na przyswojeniu elementarnych zasad właściwego zachowania na takiej wyprawie:

nie używaj perfum - intensywne zapach przyciągają insekty i działają odstraszająco na zwierzęta,

jeżeli to możliwe, wyłącz dźwięk migawki - nasze uszy odbierają to jako nieszkodliwe "pstryknięcie", ale słuch dzikich zwierząt jest znacznie bardziej wyczulony od ludzkiego,

nie używaj lampy błyskowej - takie rozbłyski płoszą zwierzęta, a w niektórych przypadkach nawet prowokują je do niebezpiecznego zachowania,

nie wysiadaj z samochodu - na safari nie istnieje pojęcie bezpiecznego terenu. Nawet gdy w pobliżu nie widzisz żadnych zwierząt, nie oznacza to, że ich tam nie ma. Drapieżniki posiadły zdolność skutecznego kamuflowania się, więc nigdy nie można wykluczyć, że tuż obok auta czai się lew lub lampart. 

Ciekawostki o safari

  • Słowo "safari" pochodzi z języka suahili i oznacza "podróż".
  • Największą atrakcją safari jest tzw. "wielka piątka" zwierząt afrykańskich. To określenie zostało wymyślone przez myśliwych i obejmuje: słonia, nosorożca, lwa, bawoła i lamparta. Dlaczego w "wielkiej piątce" znalazły się akurat te gatunki? Kryteria doboru obejmowały stopień trudności upolowania zwierzęcia i związane z tym ryzyko.  
  • Większość osób wybierających się na safari obawia się ataku drapieżników. W rzeczywistości, takie sytuacje zdarzają się rzadko, bo samochód jest większy nawet od największego kota, co skutecznie je zniechęca do agresywnych zachowań. Właściwie każdy atak dzikiego zwierzęcia wynika z braku rozsądku u uczestników wyprawy.