Każdy gatunek przystosowuje się do środowiska, w którym żyje. Wielu osobom wydaje się, że zwierzęta górskie bytują w najbardziej ekstremalnych warunkach. Nic bardziej mylnego. Zwierzęta morskie musiały nauczyć się życia w środowisku, w którym nie brakuje drapieżników, a temperatury bywają ekstremalnie niskie. Mało tego, wiele morskich gatunków wytrzymuje ciśnienie, które jest zabójcze dla każdego lądowego zwierzęcia i żyje w absolutnej ciemności. Mając to wszystko na uwadze, nie można wyobrazić sobie bardziej ekstremalnego środowiska od morskiej i oceanicznej otchłani. Do 1860 roku uważano, że w głębinach nie mogło rozwinąć się życie. A jednak!

Największe zwierzęta morskie

Zanim przejdziemy do potworów z morskiej otchłani, skupmy się na gatunkach występujących na mniejszych głębokościach, bo te, ze względu na swoje rozmiary, są tak samo fascynujące, jak ryby z dna oceanu. 

Płetwal błękitny

Naszą listę otwiera największe ze wszystkich ziemskich stworzeń. Płetwal błękitny osiąga długość 30 m, a jego waga sięga 150 ton! Aby lepiej zobrazować sobie ogrom tego zwierzęcia, wystarczy pomyśleć, że sam jego język waży 3 tony, czyli mniej więcej tyle samo, ile samica słonia afrykańskiego. Największe ze wszystkich wielorybów żyją we wszystkich oceanach, najliczniej - w wodach półkuli południowej. Przedstawicieli tych gatunków widywano też w Bałtyku. Gigantyczny ssak odżywia się krylem, czyli drobnymi skorupiakami planktonowymi. Dziennie pochłania nawet kilka ton pokarmu.

Kaszalot

Kolejnym gigantem w zestawieniu jest kaszalot - gatunek, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. To zasługa ogromnej, stromo ściętej głowy o kształcie prostokąta. Samce osiągają długość do 20,5 m. Masa tego niezwykłego zwierzęcia dochodzi do 75 ton. Kaszaloty występują niemal we wszystkich morzach i oceanach. Ze względu na wysokie stężenie związków siarkowych i beztlenowość wody, wyjątek stanowi Morze Czarne. Nurkują na głębokość do 3 km i mogą przebywać w zanurzeniu do 90 minut. To czyni je niezwykle sprawnymi myśliwymi. Te wielkie walenie sprawnie polują na duże głowonogi.

Kałamarnica olbrzymia

Skoro o gigantycznych mięczakach mowa, kałamarnica olbrzymia to, obok kałamarnicy kolosalnej, jeden z dwóch największych gatunków w gromadzie głowonogów. Ten drugi ma osiągać długość do 20 m, ale należy podkreślić, że największy wyłowiony okaz mierzył "zaledwie" 10 metrów. Największa zaobserwowana kałamarnica olbrzymia mierzyła natomiast 18 m, z czego 12 m długości całkowitej stanowiły macki. Te niezwykłe głowonogi żyją na głębokości 300-600 m, ale niektóre osobniki zanurzają się na głębokość dochodzącą do 1200 m. Kałamarnica olbrzymia jest aktywnie polującym drapieżnikiem. Do niedawna sądzono, że na swoje ofiary czeka w ukryciu, ale nowe światło na tryb życia tego zwierzęcia rzuciły badania przeprowadzone w 2019 roku.

Orka

Orka jest nie tylko jednym z największych, ale także najgroźniejszym drapieżnikiem mórz i oceanów. Dorosły osobnik osiąga 10 m długości, a jego waga dochodzi do 9 ton. Występują we wszystkich oceanach i dużych morzach, ale należy podkreślić, że preferują chłodniejsze wody. Zwykle polują na śledzie i łososie, ale ich łupem może paść właściwie każde morskie stworzenie. Orki nie gardzą dużymi ssakami, jak morsy i delfiny, a osobniki polujące w grupie są w stanie zabić nawet dużego wieloryba.

Najdziwniejsze zwierzęta morskie

Wydaje ci się, że orka jest najbardziej przerażającym morskim drapieżnikiem, a kałamarnica olbrzymia to najdziwniejszy gatunek przemierzający wody mórz i oceanów? Błąd! Ryby na dnie oceanu nie są tak wielkie, ale bywają znacznie dziwniejsze i bardziej przerażające od każdego z gatunków występujących na mniejszej głębokości.

Dragonfish

Żyje w ciemnych głębinach oceanów. Natura wyposażyła tego drapieżnika w niezwykle czułe zmysły - dragonfish wyczuwa nawet najdrobniejszy ruch w wodzie. Ma właściwości bioluminescencyjne, a jej zęby są zbudowane z nanokryształów o średnicy do 10 nanometrów i są twardsze niż zęby rekina.

Zwisłoszczęk czarny

To jeden z najdziwniejszych przedstawicieli rodziny wężorowatych. Dolna szczęka tego gatunku jest nieproporcjonalna względem reszty ciała i stanowi 25 proc. długości tej niezwykłej ryby. Natura wyposażyła ją w narząd emitujący czerwone światło, który pozwala na łatwiejsze zlokalizowanie ofiary i dodatkowo wabi ją wprost do paszczy drapieżnika. Występuje w oceanach strefy tropikalnej, na głębokości od 500 do 4000 m.

Matronica Holboella

Osiąga ponad 120 cm długości, co czyni ją jedną z największych ryb głębinowych. Występuje we wszystkich oceanach, na głębokości dochodzącej do 4400 m. Samice są wyposażone w wyrastającą z płetwy grzbietowej „wędkę" ze świecącym wabikiem.

Blobfish

Naszą listę zamyka jedno z najdziwniejszych stworzeń znanych człowiekowi. Blobfish żyje u wybrzeży Tasmanii, Nowej Zelandii i Australii, na głębokości do 2800 metrów. Składa się głównie z tłuszczu i ma obły kształt, dzięki czemu może swobodnie unosić się nad dnem. Pysk tej ryby ma smutną aparycję, która często określana jest jako "ludzka".

Ciekawostki o zwierzętach morskich

  • Kałamarnica olbrzymia może pływać z prędkością dochodzącą do 45 km/h. Oczy tego głowonoga są większe niż ludzka głowa.
  • Przypuszczalnie, to właśnie kałamarnica olbrzymia jest pierwowzorem krakena - mitycznego potwora, który olbrzymimi mackami wciągał pod wodę statki wraz z załogą.
  • Wieloryby są nie tylko największymi, ale i najgłośniejszymi zwierzętami świata. Płetwal błękitny potrafi wydawać dźwięki o natężeniu 190 decybeli. Inni przedstawiciele tego gatunku mogą usłyszeć tę symfonię z odległości aż 800 km! Jeszcze głośniejszy jest kaszalot, który pod wodą wydaje dźwięki o natężeniu 230 decybeli.
  • Wśród wszystkich żyjących zwierząt, to właśnie kaszalot jest posiadaczem największego mózgu. 
  • W ciągu jednego dnia, dorosłe orki pokonują do 150 km.
  • Kaszaloty są najgłębiej nurkującymi wielorybami.
  • Samiec kaszalota jest największym na świecie przedstawicielem zębowców.
  • Największym rekinem, który kiedykolwiek żył na Ziemi, był megalodon. Zdaniem naukowców, przerażający drapieżnik mógł mierzyć nawet 18 metrów długości, czyli był trzykrotnie większy niż żarłacz biały.