Zwierzęta futerkowe przestają być traktowane jako surowiec dla przemysłu futrzarskiego. Coraz więcej państw wprowadza zakaz ich hodowli celem dostarczania skór. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań przed hobbystycznym hodowaniem takich zwierzaków w warunkach domowych i może okazać się to bardzo dobrym pomysłem dla osób, które nie mają czasu, by opiekować się bardziej absorbującym czworonogiem, jak choćby psem czy kotem. Przy odpowiedniej trosce, te sympatyczne futrzaki okazują się niezwykle towarzyskie.

Zwierzęta futerkowe domowe

Podobnie jak zwierzęta do terrarium, domowe zwierzęta futerkowe dostarczają właścicielowi sporej frajdy - obserwacja ich zachowań i zwyczajów to interesujące doświadczenie.

Szynszyla mała

Te sympatyczne zwierzaki naturalnie występują w wyżynnych obszarach Chile. Najczęściej charakteryzują się szarym lub beżowym umaszczeniem z domieszką koloru białego na brzuchu. Mają duże, okrągłe uszy i ciemne, błyszczące oczy. To jedne z najbardziej ruchliwych zwierząt futerkowych, więc hodowca musi zadbać o odpowiednie warunki dla swojego ulubieńca, a być może nawet dwóch ulubieńców, bo szynszyle mają silnie rozwinięty instynkt stadny i doskonale czują się w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku

Królik domowy

Króliki należą do najczęściej wybieranych domowych zwierząt futerkowych, głównie ze względu na ich radosne, towarzyskie usposobienie. Są ufne i łagodne, a ich oswojenie i wychowanie nie nastarcza dużych trudności. Warto jednak pamiętać, że te sympatyczne zwierzęta roślinożerne mają tendencję do otyłości. Karmę i częstotliwość karmienia należy więc dobrać do wymogów konkretnej rasy.

Kawia domowa

Kawia domowa, znana powszechnie jako świnka morska, pochodzi z Ameryki Południowej. Podobnie jak królik, występuje w wielu rasach i jest tak samo często wybierana jako zwierzak domowy. Należą do grupy zwierząt, które mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Warto mieć to na uwadze, bo świnki morskie często domagają się atencji i zwykle robią to bardzo głośno.   

Dzikie zwierzęta futerkowe

W polskich lasach, nie brakuje zwierząt futerkowych. Najciekawsze z nich opisujemy poniżej.

Lis rudy

Te piękne zwierzęta obdarzone rudym futrem wywodzą się z Eurazji, ale dziś można spotkać je w wielu zakątkach świata, także w Ameryce Północnej i Australii. Jego kosmopolityczna natura wynika z łatwego przystosowania do najróżniejszych warunków klimatycznych. Lisy zaliczane są do gatunków drapieżnych, ale warto podkreślić, że w diecie tego zwierzęcia nie brakuje też roślin

Norka amerykańska

Te niewielkie ssaki z rodziny łasicowatych pochodzą pochodzą z Ameryki Północnej, ale dziś można spotkać je także na terenie Europy i Ameryki Południowej, gdzie osobniki tego gatunku były sprowadzane dla ich futra - miękkiego, gęstego, o brązowej maści. Niewielkie zwierzaki charakteryzują się sympatyczną aparycją, ale należy pamiętać, że mówimy tu o wyjątkowo agresywnym drapieżniku o silnie rozwiniętym instynkcie terytorialnym. Norki ochoczo podejmują walkę, często nawet z większymi zwierzętami. 

Królik europejski

Króliki europejskie często są błędnie mylone z zającami. W odróżnieniu od swoich krewniaków, są bardziej krępe, a ich uszy są krótsze od głowy. Osiągają 40 cm długości i wagę do 2,8 kg. Najczęściej charakteryzują się brązowoszarym lub stalowoszarym ubarwieniem. 

Hodowanie zwierząt futerkowych

Zwierzęta futerkowe nie potrzebują tyle uwagi co zwierzęta gospodarskie, nie oznacza to jednak, że wymagają tylko minimalnej opieki. Przede wszystkim, należy poznać potrzeby i zwyczaje danego gatunku. Większość zwierząt futerkowych wymaga sporo ruchu i dużej przestrzeni, zatem nie mogą być przez cały czas w klatce. Natura obdarzyła te gatunki doskonałym słuchem, więc hałaśliwe otoczenie będzie dla nich stresujące. Mając to na uwadze, klatkę ze zwierzęciem futerkowym należy trzymać z dala od okna, telewizora czy głośników sprzętu grającego. 

Klatkę należy wyposażyć w niezbędne akcesoria - paśnik, poidełko i kołowrotek. Niektóre gatunki, jak choćby szynszyle czy chomiki, instynktownie szukają schronienia - jamy bądź tunelu - zatem w ich przestrzeni musi znaleźć się specjalny domek, dedykowany dla danego zwierzęcia. 

Nie można zapomnieć o pielęgnacji pupila. W tej kwestii, szczególnie wymagające są szynszyle. Poza regularnym wyczesywaniem futra, należy zapewnić im możliwość odbywania kąpieli piaskowych. Jest to konieczne dla zachowania dobrej kondycji psychicznej zwierzęcia. 

Powyżej zamieściliśmy tylko kilka ogólnych wskazówek na temat hodowli zwierząt futerkowych. Chcąc dobrze zaopiekować się swoim ulubieńcem, koniecznie należy przestudiować literaturę fachową traktującą o danym gatunku. 

Ciekawostki o zwierzętach futerkowych

  • Norki amerykańskie często zamieszkują dziuple w drzewach albo jamy innych zwierząt. Warto jednak wiedzieć, że te niewielkie drapieżniki są świetnymi "architektami" - potrafią budować duże nory z wieloma komorami i siecią korytarzy. 
  • Norki doskonale czują się w wodzie. Aby upolować rybę, potrafią zanurkować na głębokość 6 metrów!
  • Króliki poświęcają sporo czasu na codzienną higienę. Aby utrzymać futro w czystości, regularnie je wylizują, podobnie jak koty.
  • Nie każdy o tym wie, ale pole widzenia królików wynosi niemal 360 stopni To zasługa rozstawionych po bokach głowy oczu. Mózg tego zwierzęcia łączy dostarczane bodźce w jeden obraz. Dzięki temu mechanizmowi, króliki mogą szybko wypatrzeć zagrażającego im drapieżnika. 
  • Natura wyposażyła królika w 28 zębów, które rosną przez całe życie zwierzęcia. Każdego tygodnia, ich długość zwiększa się o kilka mm.
  • Szynszyle mają identyczny zakres słuchu co ludzie. Oznacza to, że słyszą dokładnie te same tony i dźwięki, jednak ze względu na wielkość uszu, ich słuch jest bardziej wrażliwy od naszego.
  • Niektóre zwierzęta futerkowe, jak króliki, szynszyle czy świnki morskie, trawią dwukrotnie. Pokarm spożywany przez te zwierzęta przechodzi przez ich układ pokarmowy, po czym jest wydalany do ponownego spożycia.