Obserwowanie i fotografowanie żubrów w ich naturalnym środowisku od lat jest pasją Michała Kościa, białostockiego fotoreportera i fotografa. Od 6 kwietnia w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie będzie można oglądać wystawę jego fotografii pt. Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej.  24 wielkoformatowe fotografie zostaną zaprezentowane w otoczeniu eksponatów ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN, m.in. szkieletu prażubra.

„Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” to fotograficzny zapis zachowań, obyczajów, stanów emocjonalnych, ale także urody tych majestatycznych zwierząt. Michał Kość, aby odkryć przed nami różnorodne oblicza żubrów, wykorzystuje wschody i zachody słońca. Gra świateł,  złożoność krajobrazu oraz przede wszystkim cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiednie ujęcie, wydobywają z posągowych sylwetek dostojne zwierzę wędrujące w blasku zachodzącego słońca, radośnie wierzgającego samca, matkę otaczającą opieką swoje maleństwo czy stado oddające się błogiemu lenistwu.

Bohaterowie zdjęć z godnością, a czasami ze swadą i zadziwiającą lekkością, eksponują swe potężne ciała i czarują wielkimi oczami. Każda fotografia to pasjonująca historia osobnika oraz świadectwo zaangażowania, szacunku i podziwu, z którymi fotograf podchodzi do tych niezwykłych zwierząt.

Na wystawę Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej składają się fotografie wykonane na wschodnich terenach województwa podlaskiego na przestrzeni ostatnich 10 lat.  Wybrane spośród kilku tysięcy kadry mają za zadanie pokazać piękno i wyjątkowość żubrów. Fotograf chce wywołać w oglądającym potrzebę jeszcze bliższego poznania tych zwierząt.

W ramach zachęty do odwiedzenia wystawy mamy dla Was kilka zdjęć w naszej galerii >>>

 


Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej

Fot. Michał Kość
PAN Muzeum Ziemi, Warszawa, aleja Na Skarpie 26
Wernisaż odbędzie się 6 kwietnia 2017 roku (czwartek) o godzinie 18:00

Wystawa odbywa się pod patronatem National Geographic Polska.