Piękne krajobrazy, tętniące życiem i pełne nowoczesnych rozwiązań miasta, czy lokalne połączenia kulinarne – te wszystkie elementy tworzą niepowtarzalny klimat zrównoważonej turystyki w Niemczech. Planując weekend czy wakacje w tym kraju, warto wziąć pod uwagę każdy z tych aspektów i odkryć ich wpływ na ekologiczne i przyjemne podróżowanie.

Miejskie wakacje przyjazne środowisku

Wyjazd do miasta nie musi oznaczać rezygnacji z ekologicznego podejścia – niemieckie metropolie doskonale łączą zrównoważony rozwój z lokalnymi tradycjami i atrakcjami. 

Przykładowo, w Hamburgu – drugim co do wielkości mieście w Niemczech – można zobaczyć dachy parkingów przekształcone w pełne zieleni miejskie ogrody. Poruszanie się po ulicach Hamburga ułatwi gęsta sieć ścieżek rowerowych i możliwość wypożyczenia rowerów miejskich, a nawet kajaków.

Zwiedzanie i aktywny wypoczynek to połączenie przyjemnego z pożytecznym Autor: DZT / Olaf Malzahn

Amatorzy zieleni wkomponowanej w przestrzeń miejską na pewno docenią wizytę w miasteczku Wernigerode, położonym w Parku Narodowym Harz. Miasto wyróżniają m.in. liczne zielone fasady budynków czy podwórka i sady z lokalnymi, ekologicznymi odmianami jabłek. Wernigerode dba też o redukcję odpadów, a szczególnie plastiku – turyści i mieszkańcy mogą w wielu miejscach miasta bezpłatnie uzupełnić swoje butelki świeżą wodą pitną. Darmowa komunikacja miejska i liczne ścieżki rowerowe sprawiają, że pobyt w miasteczku jest jeszcze przyjemniejszy, a przede wszystkim – przyjazny dla środowiska.


Nad otulonym zielenią miastem Wernigerode góruje XII-wieczny zamek o tej samej nazwie. Autor: DZT / Francesco Carovillano

Klimat przyjaznych środowisku wakacji można poczuć też w Bad Dürrheim – uzdrowisku w Badenii-Wirtembergii otulonym lasami Schwarzwaldu. Dzięki malowniczemu położeniu, licznym domom uzdrowiskowym i pijalniom wód, miasto jest idealną destynacją dla amatorów ciszy i wakacji w zgodnie z naturą.  Co ciekawe, komunikacja miejska w Bad Dürrheim jest dla turystów darmowa. Wystarczy posiadać kartę KONUS Visitor Card, którą oferuje w cenie pobytu większość miejsc noclegowych. 

Zrównoważone podróżowanie po Niemczech: szlakiem wina i natury 

Oprócz samych miast, wiele regionów niemieckich oferuje odwiedzającym rozwiązania oparte na dbałości o środowisko. Jednym z pomysłów na spędzenie czasu na łonie natury jest Niemiecki Szlak Wina – trasa o długości ponad 80 kilometrów, która zachwyca niezależnie od pory roku. Latem można tam uczestniczyć w degustacjach wina i lokalnych festiwalach, a jesienią podziwiać krajobraz pełen kasztanów. 


Piknik na łonie natury to dobry pomysł na odpoczynek Autor: DZT / Jens Wegener

Uckermark, czyli region położony zaledwie półtorej godziny drogi pociągiem z Berlina, z pewnością zadowoli fanów krótszych wycieczek niedaleko stolicy Niemiec. Można tam zobaczyć wiele gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku czy wybrać się na spływ kajakowy lub malowniczy rejs łódką po jednym z aż 500 jezior. Atmosferę regionu goście poczują jeszcze bardziej, rezerwując nocleg na przykład w starym młynie wodnym przekształconym w turystyczny domek.

Wyjątkowy klimat można poczuć też w Lesie Bawarskim – kompleksie o powierzchni ponad 6000 kilometrów kwadratowych. To miejsce pełne niewielkich strumyków i jezior, punktów widokowych, klimatycznych ścieżek i pomników przyrody. Wyjazd do Lasu Bawarskiego warto zaplanować tak, aby wziąć udział w jednym z organizowanych tam wydarzeń – na przykład w wystawie prac na bazie szkła artystycznego czy festiwalach lokalnej kultury ludowej.


Las Bawarski i okolicę można podziwiać ze specjalnych platform widokowych wkomponowanych w środowisko. Autor: DZT / Francesco Carovillano

Ekologiczny transport – jak przemieszczać się po Niemczech?

Wygodne i szybkie środki transportu to istotny element każdej podróży. Jeśli dodamy do tego nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, otrzymamy charakterystykę przemieszczania się po Niemczech. Jakie opcje czekają tu na turystów?

Jednym z najbardziej dogodnych i ekologicznych środków transportu w Niemczech jest kolej – wszystkie dalekobieżne pociągi wykorzystują w stu procentach energię odnawialną. Nie zmniejsza to jednak dbałości o komfort pasażerów – w pociągach dostępne są specjalne strefy dla rodzin z dziećmi czy wydzielone miejsca dla rowerów. 

Dobrą opcją podróżowania jest wypożyczenie samochodu. Autor: DZT / Christoph Jorda

Inną opcją wartą rozważenia przy planowaniu podróży po Niemczech jest wypożyczenie samochodu o napędzie elektrycznym lub hybrydowym – w ten sposób ograniczymy ślad węglowy i emisję spalin, a jednocześnie zachowamy komfort i prywatność przemieszczania się. Wiele regionów turystycznych oferuje swoim gościom specjalne pakiety zniżkowe, dzięki którym koszty wypożyczenia auta będą jeszcze atrakcyjniejsze.

Jeśli wybieracie się do konkretnego regionu Niemiec, przed wyjazdem sprawdźcie, czy oferuje on tzw. Visitor Card, czyli kartę, która uprawnia do zniżek w transporcie publicznym lub nawet zapewnia całkowicie darmowe przejazdy. W niektórych miastach, na przykład w Ratyzbonie, można bezpłatnie wypożyczyć elektryczne hulajnogi i rowery. 


Najbardziej ekologicznym środkiem transportu wciąż pozostaje rower. Autor: DZT / Jens Wegener

Zakwaterowanie w duchu zrównoważonego rozwoju

Na nocleg w zgodzie z naturą coraz większą uwagę zwraca w Niemczech również branża hotelarska – ponad 3000 miejsc z bazy noclegowej w tym kraju wymienia zrównoważony rozwój jako jedną z głównych zasad prowadzenia biznesu. Z dokładną mapą można zapoznać się na stronie: www.germany.travel/en/feel-good/accommodation.html, a poniżej znajdziecie kilka interesujących propozycji noclegu.

Miłośnicy kuchni bio z pewnością odnajdą się w hotelu Bio-Seehotel w miasteczku Zeulenroda w Turyngii. Znajdują się tam ekologiczna piekarnia i rzeźnik, a wszystkie pokoje są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Ekologiczne rozwiązania wykorzystuje również hotel Green City Hotel Vauban we Freiburgu. Co istotne, w pokojach hotelowych nie znajdziemy przyborów czy ręczników jednokrotnego użytku. Do przygotowywania posiłków wykorzystywane są lokalne produkty, a sam budynek hotelu bazuje na rozwiązaniach opartych o energię odnawialną.


Jednym z urokliwszych miejsc na nocleg w zgodzie z naturą jest Bad Schandau – miejscowość położona w Szwajcarii Saksońskiej. Autor: Albergo GmbH / Thorsten Rogge

Inną ciekawą propozycją jest pensjonat Alter Bahnhof Country Inn w miejscowości Heyerode. Oprócz lokalnej kuchni i sielskiego klimatu tego miejsca, warty uwagi jest fakt, że pracownikami pensjonatu są m.in. osoby z niepełnosprawnościami. 

Dodatkowe atrakcje i wycieczki dla głodnych wrażeń

Podróżujący, którym bliska jest tematyka ekologii i środowiska, nie będą zawiedzeni bogatą ofertą wycieczek i atrakcji, które czekają na nich w Niemczech. 

Podczas pieszej wycieczki na wybranych szlakach w regionie Saarland można na przykład skorzystać z ... chwili odpoczynku w hamaku zawieszonym pomiędzy drzewami. W tym samym regionie dostępne są też umieszczone w lesie tzw. platformy do spania (Cloefhängern), które zapewnią jeszcze ciekawsze wrażenia i widoki!


Domki na drzewie w Mettlach z widokiem na zakole rzeki Saary. Autor: DZT / Jens Wegener

Przy okazji wizyty w Niemczech warto poszerzyć swoją wiedzę na istotne lokalnie tematy, na przykład dowiedzieć się więcej o dobroczynnym działaniu pszczół i ich wpływie na ekosystemy. Można to zrobić m.in. dzięki programowi edukacyjnemu Bienenstrasse poświęconemu tym owadom.

Odkrywanie niemieckich miast, regionów czy tras wycieczkowych może być prawdziwą przyjemnością, szczególnie, jeśli zaplanujemy wyjazd w duchu zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu można odkryć wiele dogodnych opcji transportu czy noclegu, a także poszerzyć horyzonty dotyczące lokalnych rozwiązań przyjaznych ludziom i środowisku. Warto w ten sposób poznać nowe oblicze Niemiec, a przede wszystkim przeżyć tam niezapomnianą przygodę. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.germany.travel/en/feel-good/sustainability.html