Żółw zielony różni się wyglądem od innych żółwi morskich. Można go rozpoznać, chociażby po tym, że w odróżnieniu od kuzynów z innych gatunków ma pojedynczą parę łusek przedczołowych, nie podwójną. Kolejny znak rozpoznawczy to mała głowa z ząbkowaną szczęką. Ciało żółwia zielonego jest owalne i jakby spłaszczone, w porównaniu z innymi żółwiami pacyficznymi. Wszystkie jego płetwy mają widoczny pazur.

Dawniej żółwie zielone były eksploatowane ze względu na ich tłuszcz, mięso i jajka, co doprowadziło do globalnego spadku populacji. Wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, zabrania zabijania żółwi morskich i zbierania ich jaj.

Jak rozpoznać żółwia zielonego?

Żółwie zielone mają różne kolory pancerzy: od ciemnozielonego, przez jaskrawożółty po brązowy. Również plastron, czyli część brzuszna pancerza, może mieć różne kolory. To zależy od miejsca występowania żółwi. Okazy zamieszkujące Atlantyk zazwyczaj mają plastrony w odcieniach bieli i żółci. Z kolei populacje pacyficzne ciemnobrązowe lub niemal czarne.

Żółw zielony. / fot. Stephen Fink/Getty Images

Żółw zielony jest największym z rodziny Cheloniidae. Największy znany nauce okaz miał 152 cm długości i ważył 395 kg. Normalnie dorosłe osobniki mierzą około 83–114 cm i ważą 110–190 kg.

Gdzie żyje żółw zielony?

Populacje żółwia zielonego o różnych kolorach żyją w Oceanie Atlantyckim, Indyjskim i Pacyfiku. Zwierzęta te określa się jako wysoce migrujące, ponieważ często się przemieszczają. Ich ruchy migracyjne wciąż są badane przez biologów morskich.

Przebywają głównie w pobliżu wybrzeży i wokół wysp. Najczęściej zamieszkują zatoki i chronione obszary, zwłaszcza te, gdzie rosną łąki trawy morskiej. Rzadko można je spotkać na otwartym oceanie. Sporadycznie są widywane na Hawajach, w Portoryko czy na wschodnim wybrzeżu Florydy.

Żółwie zielone w środowisku naturalnym. / M Swiet Productions/Getty Images

Żółw zielony bardzo rzadko wychodzi na ląd. W wodzie żywi się przybrzeżnymi roślinami wokół wysp i plaż. Dorosłe osobniki przebywają w płytkich wodach aż do sezonu lęgowego. Co ciekawe, samice pokonują duże odległości, aby wrócić do preferowanego miejsca rozrodu. Nierzadko są to plaże, na których same się urodziły.
Żółwie zielone gniazdują mniej więcej co 2 lata. Samica składa wtedy średnio 115 jaj w każdym gnieździe, a następnie wysiaduje je przez około 60 dni.

Żółw morski zielony: tak wygląda jego dieta

Żywienie żółwi zielonych zmienia się w zależności od ich wieku i rozmiarów. Maluchy poniżej 25 cm długości jedzą robaki, młode skorupiaki, owady wodne, trawy i glony. Kiedy rosną, ich dieta zmienia się, a ulubione dania to trawa morska i algi. To jedyny żółw morski, który po osiągnięciu dorosłości jest ściśle roślinożerny. Drobno ząbkowane szczęki pomagają mu w wyrywaniu roślinności z dna mórz i oceanów. Osobniki ze wschodniego Pacyfiku zjadają więcej ofiar zwierzęcych niż inne populacje.

Żółwie zielone wobec zagrożeń. Jak je ratować?

Żółwie zielone są zagrożonym gatunkiem. Ich populacja zmniejszyła się o około 90 proc. w ciągu ostatnich 50 lat. Największym zagrożeniem dla tych zwierząt są zmiany klimatyczne i utrata siedlisk, a także choroby, takie jak włókniak i brodawczak. Małe żółwiki są dodatkowo narażone na tzw. zanieczyszczenie światłem. Dlaczego? Mogą się pomylić i czołgać w kierunku światła zamiast do oceanu.

Żółw morski zielony nieprzypadkowo jest nazywany żółwiem jadalnym. Na zwierzaki poluje się, a następnie przyrządza z nich zupę. Jak czytamy na stronie internetowej The National Wildlife Federation, żółwie zielone są chronione prawem krajowym i stanowym, a także traktatami międzynarodowymi. Krajowa Służba Rybołówstwa Morskiego Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej prowadzi regularne monitorowanie ich populacji.

Żółw zielony wyróżnia się rozmiarami i dietą. / fot. Reinhard Discherl/Getty Images

Na całym świecie prowadzone są też działania na rzecz poprawy ich warunków bytowych. Przykładowo w Zatoce Meksykańskiej szczególnie dba się o plaże, na których gniazdują żółwie zielone.

Każdy z nas, bez względu na miejsce zamieszkania, może zaangażować się w ratowanie żółwi. O czym pamiętać w domu i na egzotycznych wakacjach?

  • Zasyp dziury i zburz zamki z piasku, zanim opuścisz plażę. Mogą być  przeszkodą dla gniazdujących żółwi nowo wyklutych osobników;
  • Noś ze sobą butelki na wodę i torby na zakupy wielokrotnego użytku;
  • Powstrzymaj się od wypuszczania balonów. Prawdopodobnie wylądują w oceanie, gdzie żółwie morskie mogą pomylić je ze zdobyczą i zjeść;
  • Wyłącz, zasłoń lub przekieruj światła widoczne z plaży. Światła dezorientują wykluwające się żółwie morskie i zniechęcają gniazdujące samice do przychodzenia na plażę w celu złożenia jaj.

Żółwie na Wyspach Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka jest domem dla żółwi karetta i ma jedną z trzech największych populacji lęgowych tych uroczych, łagodnych zwierząt. Żółwie gniazdują na wydmach na kilku wyspach Zielonego Przylądka. W szczególności na wyspach:

  • Maio,
  • Sal,
  • Santiago,
  •  Boa Vista.

Na Wyspach Zielonego Przylądka nie zobaczymy jednak żółwi zielonych. Internauci często zadają sobie to pytanie, a to dlatego, że podglądane żółwi morskich jest wymieniane w przewodnikach jako jedna z największych atrakcji turystycznych kraju.