W marcu 2016 roku miało miejsce rzadkie zjawisko astronomiczne: Księżyc całkowicie przyćmił Słońce. Nagraniem z tego widowiska pochwaliły się linie lotnicze Alaska Airlines.

To nie przypadek. Mniej więcej rok wcześniej astronom Joe Rao zwrócił uwagę przedstawicielom przewoźnika, że jedno z ich połączeń idealnie zbiegnie się z zaćmieniem. Rao pracuje w Planetarium Hayden w American Museum of Natural History. W 2015 wyliczył tak zwaną “ścieżkę totalną”, czyli drogę na kuli ziemskiej najbardziej skupionego cienia Księżyca przesłaniającego Słońce.

Standardowo wyznaczony czas lotnicznego połączenia byłby 25 minut za wcześnie. Co zrobił astronom? Zadzwonił do Alaska Airlines i poinformował ich, jaki widok mogą przegapić. Ku własnemu zaskoczeniu Rao szybko przekonał dział obsługi klienta, by przekazali sprawę dalej i ostatecznie lot przesunięto.

A na pokładzie znalazł się także sam Rao, który wraz ze 163 pozostałymi pasażerami mógł podziwiać zaćmienie słońca z jedynej w swoim rodzaju perspektywy.
 

Źródło: Alaska Airlines