Dokładnie 70 lat temu, w kwietniu 1946 roku, na pokładzie samolotów Air France pojawiło się pierwszych jedenaście stewardes. Obecnie przewoźnik zatrudnia ich ok. 8 800.

Dzięki ich pracy Air France zyskało renomę linii oferującej doskonałą obsługę, z zachowaniem najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa.

Poznajmy bliżej 70 lat historii linii i jej załogi.

 


Podniebna załoga

Pierwszy steward pojawił się na pokładzie samolotów Air France w roku 1938. Z czasem przy dłuższych lotach, takich jak Paryż-Nowy Jork (trwających wówczas prawie 24 godziny), linia zdecydowała się zatrudnić także stewardesy. Zadania rozdzielono w ten sposób, aby męska obsługa odpowiadała za przygotowanie posiłków i podawanie ich pasażerom, a panie zapewniały ciepłe powitanie na pokładzie samolotu i dbały o dobre samopoczucie pasażerów podczas całego rejsu.

Osoby z obsługi nie dysponowały wówczas mikrofonem, nie było również jakichkolwiek formalnych zapowiedzi w czasie lotu. Jednak wraz z pojawieniem się coraz nowocześniejszych samolotów, wszystko uległo radykalnej zmianie.

 

Elegancja, szyk i doskonały styl

Mundury dla załogi Air France były i nadal są projektowane przez światowej sławy projektantów. Stroje dla Air France projektowali m.in. Dior, Carven, Louis Féraud, Ricci czy Christian Lacroix. Kroje zmieniały się przez lata, odzwierciedlając najważniejsze trendy w modzie oraz francuski styl i elegancję.

Na początku mundury stewardes miały bardziej wojskowy wygląd. Pierwszy uniform dla linii Air France zaprojektował Georgette Rénal w roku 1946. Składały się na niego: garnitur, letnia sukienka i płaszcz.

W latach pięćdziesiątych linia, na fali zmian wprowadziła nowy krój, zaprojektowany przez Georgette de Trèze  – prezentujący bardziej nowoczesny, kobiecy styl.

Następnie na początku lat sześćdziesiątych linia postawiła na elegancję i wyrafinowanie. Wyzwanie podjął wówczas dom mody Christiana Diora. Od 1963 roku na pokładzie samolotów Air France pasażerowie mogli podziwiać jasnoniebieskie sukienki z płaskim, szerokim paskiem.

W 1969 roku powstały z kolei dwie wersje strojów autorstwa Cristobala Balenciagi. Był to pierwszy uniform, który linia Air France wyposażyła w dodatki i akcesoria: torebkę, klasyczne granatowe obuwie i białe, bawełniane rękawiczki.

 

Personel pokładowy bardziej profesjonalny

Dopiero w 1955 roku, stewardesy i stewardzi zostali ”ochrzczeni” jako personel pokładowy,  a ich zawód został oficjalnie uznany. Nowe typy maszyn we flocie francuskiego przewoźnika wymusiły również zmiany w zakresie obsługi pasażerów.

Praca zespołowa stała się powszechna, a każdy członek załogi miał ściśle określone zadania i został przypisany do danej części kabiny. Ponadto standardem stały się szkolenia z procedur bezpieczeństwa. W ramach regularnych ćwiczeń przeprowadzane są m.in. szkolenia na symulatorze, symulacje ratunkowe, pierwsza pomoc i wspólne ćwiczenia z pilotami.