Starożytni wytwórcy ubrań z futer i skór byli wczesnymi przedstawicielami Homo Sapiens, czyli współczesnymi ludźmi, takimi samymi jak my. Nasz gatunek znajdował się wtedy na wczesnym etapie rozwoju i jeszcze nie opuścił Afryki, by zasiedlić pozostałe kontynenty. 

Narzędzia sprzed 120 tysięcy lat

Takie znalezisko normalnie nie byłoby uważane za niezwykłe. Ale te konkretne narzędzia mają około 120 000 lat, co przesuwa ramy czasowe dla praktyk tworzenia ubrań dalej w przeszłość, niż naukowcy kiedyś uważali za możliwe. Niektóre z 62 kości pochodzenia zwierzęcego z jaskini w Maroku zostały przerobione na różnego rodzaju narzędzia, co samo w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak jedno z nich zwróciło uwagę archeologów. Chodzi o przedmiot wykonany z kości żebrowych bydła o zaokrąglonym kształcie na jednym końcu w kształt łopatki. Jest to istotne, ponieważ „narzędzia w kształcie szpatułki są idealne do skrobania, a tym samym usuwania wewnętrznych tkanek łącznych ze skór i skórek podczas procesu obróbki skóry lub futra, ponieważ nie przebijają skóry ani futra", mówi antropolożka kierująca zespołem badaczy dr. Emily Hallett z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech i dodaje: „W tym samym czasie zauważyliśmy nacięcia na kościach, których układ sugeruje, że ludzie nie polowali na zwierzęta do których należały kości, w celu pozyskania z nich mięsa, ale po to by zdobyć ich futro. Nasze badania stanowią kolejny kawałek układanki jaką są ludzkie zachowania, które zaczynają pojawiać się w zapisach archeologicznych Afryki sprzed około 100.000 lat temu". 

Pierwsza odzież w historii

Odnosząc się do odkrycia w Maroku, inny archeolog, dr Matt Pope, z Uniwersytetu Londyńskiego, twierdzi że starożytni ludzie, którzy używali tych narzędzi musieli być doskonałymi skórzanymi robotnikami: „To adaptacja, która wykracza poza samo pojęcie okrywania ciała czymkolwiek. To pozwala nam wyobrazić sobie odzież, która była bardziej wodoodporna, dopasowana do kształtu ludzkiego ciała i która nie krępowała ruchów. To coś więcej niż proste, oprawione skóry". Ponadto, Dr Pope twierdzi, że dobrze przetworzona skóra mogła być również wykorzystywana do produkcji czegoś na kształt toreb, wiatrochronów, zadaszenia ludzkich schronień i wielu innych użytecznych produktów.
Dr Hallett jest ciekawa, czy teraz inni archeolodzy badający zamieszkałe przez pradawnych ludzi jaskinie w innych częściach Afryki również znajdą podobne dowody na istnienie starożytnych praktyk wytwarzania odzieży. Teraz, kiedy dzięki odkryciu w Maroku wiedzą, że takie dowody istnieją, będą już wiedzieli, na co, ewentualnie zwracać uwagę i raczej nie pominą przypadkowo znalezisk, które mogą nam powiedzieć o zwyczajach pierwszych ludzi.