Kilka gatunków bakterii żywiących się toksycznymi substancjami - odkryli naukowcy z hiszpańskiej Walencji. Bakterie te degradują m.in. lateks oraz alkaloidy.

Do odkrycia bakterii żywiących się substancjami toksycznymi doszło w Albufera de Valencia, na wydmach pomiędzy miejscowościami Pinedo i El Saler - poinformowała Cristina Vilanova, badaczka Instytutu Cavanilles na Uniwersytecie w Walencji.

Mikroorganizmy zostały znalezione w przewodach pokarmowych żerujących na lokalnej roślinności larw dwóch gatunków z grupy motyli. Jedna z nich to zmrocznik wilczomleczek, znany też jako Hyles euphorbiae, druga - to ćma Brithys crini.

Dokonane na Uniwersytecie w Walencji odkrycie zmienia podejście świata nauki i przemysłu do obu owadów, uznawanych dotychczas za szkodniki - stwierdziła koordynatorka zespołu badawczego. Dodała, że wynik studium może być przydatny zwłaszcza dla biotechnologów.

Uczeni z Walencji prowadzili badania na kilku owadach żywiących się roślinami zawierającymi lateks oraz alkaloidy. Pierwszy w dużych ilościach występuje m.in. w wilczomleczu, a drugi spotykany jest nawet w organizmach zwierzęcych, takich jak morskie liliowce z typu szkarłupni.

Naukowcy ustalili, że niektóre z zamieszkujących przewody pokarmowe larw motyli bakterii to enterokoki z rodzaju gram-dodatnich. "Dzięki nim oraz innym bakteriom możliwa jest realizacja kontrolowanego procesu usuwania szkodliwych substancji" - stwierdziła uczona.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Walencji rozpoczął już prace laboratoryjne służące szczegółowemu opisowi procesu rozkładu środków toksycznych przez bakterie z przewodów pokarmowych larw gatunków motyli oraz przygotowaniu rozwiązań, które mogłyby w bliskiej przyszłości służyć nauce - poinformowała Vilanova.
 

Źródło: PAP


Obejrzyjcie kolejny odcinek naszego serialu "Warto spróbować"! Tym razem odkrywamy skarby w zatopionym kamieniołomie.