Wędkarze lubią przechwalać się swoimi zdobyczami. Dopóki nie pokażą złowionych ryb na zdjęciach, w niektóre historie trudne uwierzyć. Tego problemu nie miał Brytyjczyk Andy Hackett. Karp, jakiego złapał, ledwo zmieścił się w kadrze.

Ile waży złote rybka z Szampanii?

Andy Hackett złapał wyjątkową rybę w BlueWater Lakes, łowisku zlokalizowanym we francuskiej Szampanii. Kolosalny karp ma intensywny pomarańczowy kolor, przez co łatwo było go dostrzec pod taflą wody. Wyłowienie ryby było już jednak nie lada wyzwaniem. Jak się okazało, ta złota rybka ważyła aż 30 kilogramów. Zwierzę ustąpiło w walce z człowiekiem dopiero po 25 minutach. Pracownicy łowiska twierdzą, że to druga co do wielkości kiedykolwiek złowiona ryba tego gatunku.

Na łowisku BlueWater Lakes wędkarze mogą sprawdzić się w łowieniu ryb ważących ponad 20 kilogramów. Waga najcięższych okazów sięga nawet 40 kilogramów.

„Marchewka”, jak nazwali hybrydę kilku odmian karpia, trafiła do Szampanii około 20 lat temu. Od tego czasu ryba cały czas rośnie. Choć jej gabaryty imponują, władze francuskiego łowiska zapewniają, że to „nie największy mieszkaniec jeziora, ale zdecydowanie najwybitniejszy”.

W Polsce karpie uchodzą za jeden z bożonarodzeniowych przysmaków. Co ciekawe, karp mógł też być jednym z pierwszych dań przyrządzanych przez ludzi przy użyciu ognia. Niedawno archeolodzy znaleźli w Izraelu resztki olbrzymiego okazu, który został upieczony na ognisku prawie 800 tysięcy lat temu. Dotychczas najstarsze ślady wykorzystania ognia w celu gotowania żywności pochodziły sprzed 170 tysięcy lat.

Polowanie na ogromne karpie

W zeszłym sezonie „Marchewka” była wyławiana aż dziewięć razy. Po raz ostatni w lutym 2022 r. Wówczas ważyła nieco mniej, bo „tylko” 27 kilogramów. Po złowieniu i zważeniu gigantycznego karpia, ryba trafiła z powrotem do wody. W BlueWater Lakes obowiązuje zasada, że wędkarze nie zatrzymują swoich zdobyczy. Pracownicy podkreślają też, że przed ponownym wpuszczeniem do łowiska ewentualne rany ryb są opatrywane.

Złota rybka często zamieszkuje domowe akwaria. Dorosły osobnik zazwyczaj nie waży więcej niż około 400 gramów. W skrajnych okolicznościach ryby mogą jednak osiągać większe rozmiary i wagę. Potrzeba do tego odpowiedniej diety i dużo przestrzeni. Z podobnych powodów „Marchewka” osiągnęła imponujące rozmiary.

Złote rybki na łonie natury

Nie zawsze złote rybki żyjące w naturze przywodzą na myśl bajki o spełnianiu życzeń. W 2021 r. media w wielu krajach donosiły o inwazji ogromnych złotych rybek, zamieszkujących jezioro Keller Lake w amerykańskim stanie Minnesota. Wyglądało na to, że akwaryści wypuszczali tam niechciany okazy z domowych hodowli. Z czasem ich obecność zaczęła szkodzić innym organizmom żyjącym w akwenie.

Po uzyskaniu nieograniczonego dostępu do jedzenia złote rybki osiągnęły niecodzienne rozmiary. Były już na tyle duże, że zaczęły realnie wpływać na ekosystem. Wzburzały dno, co obniża jakość wody, a także wyjadały rośliny i ikrę. Władze stanu uznały je za gatunek inwazyjny.

Pozostając w temacie rybich anomalii. Latem 2022 r. mieszkańcy kambodżańskiej wioski położonej nad Mekongiem złowili największą rybę słodkowodną na świecie. Rekord przypadł płaszczce ważącej około 300 kg oraz mierzącej 4 metry długości i 220 cm szerokości. Czy znasz największe ryby na świecie? O rekordowych gatunkach przeczytasz TUTAJ.