Co roku na przełomie lipca i sierpnia mieszkańcy całej Polski mają okazję oglądać deszcz meteorów. Perseidy możemy podziwiać pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia, ale największa ich liczba spadnie w nocy z 12 na 13 sierpnia. To wtedy niebo rozświetli 50-150 spadających gwiazd na godzinę.

Oczywiście to, jak wiele uda się ich zobaczyć, zależy w dużej mierze od bezchmurnej pogody oraz od miejsca obserwacji. W tym roku Księżyc będzie znajdował się w ostatniej kwadrze, co oznacza, że nie powinien przeszkadzać w obserwacjach.

Im mniej świateł miasta będzie naokoło, tym większa szansa na dostrzeżenie spadających gwiazd. Dlatego, tę szczególną noc w roku, warto spędzić z dala od wielkich metropolii, np. w Bieszczadach lub na Mazurach. To właśnie w tych rejonach, ze względu na ich niski poziom zaludnienia, praktycznie nie występuje charakterystyczna dla miast łuna świetlna, utrudniająca dostrzeżenie Perseidów. 

Gdzie obserwować Perseidy? Zobacz naszą listę najlepszych miejsc do obserwacji!
 

 


Zobacz kolejny odcinek naszego serialu "Warto spróbować" - tym razem nasza reporterka podejmuje wyzwania kajakarstwa górskiego!