​Choć powszechnie uznawane za zimnokrwistych zabójców, krokodyle potrafią być niezwykle czułe wobec swoich młodych. O tym, że potomstwo krokodyla wydaje piszczące dźwięki, naukowcy wiedzieli już od dawna. Nie umieli jednak określić ich znaczenia.
 

Zespół badaczy, w tym specjalista od komunikacji zwierząt Nicolas Mathevon z francuskiego uniwersytetu w Lyonie/Saint-Étienne, przebadał pięć gatunków krokodyli i odkrył, że dźwięki informują zarówno o wielkości gada, jak i poziomie jego niepokoju: im młodszy i bardziej wystraszony, tym wyższy ton jego popiskiwań.
 

W delcie rzeki Okawango w Botswanie zespół Mathevona nagrał dźwięki wydawane przez małego krokodyla i zauważył, że matka zbliżała się do niego jedynie wtedy, gdy wołanie o pomoc przybierało najwyższe tony. Zimny chów? Najwidoczniej. Nieco starsze osobniki muszą już sobie radzić same. W przypadku krokodylowatych takie metody wychowawcze sprawdzają się już od milionów lat.
 

Tekst: Beata Kovacs Nas

 

 

 


Zobacz nasz nowy cykl "Warto spróbować"! W pierwszym odcinku uczymy się LANDKITE, próbujemy, testujemy, sprawdzamy co to buggy oraz pokazujemy jakich błędów unikać i dlaczego WARTO SPRÓBOWAĆ właśnie tej dyscypliny sportu.