Standardowe ubezpieczenie OC samochodu jest polisą obowiązkową, do wykupienia której zobligowany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Ubezpieczenie pozwala uniknąć finansowej odpowiedzialności za szkody komunikacyjne wyrządzone osobom trzecim. Przejmuje je towarzystwo ubezpieczeniowe, jednak nie we wszystkich sytuacjach.

Kiedy OC samochodu nie jest wystarczające?

Ubezpieczenie OC pojazdu obowiązuje nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Dotyczy to jednak głównie tych krajów, które należą do Unii Europejskiej oraz które podpisały Porozumienie Wielostronne. – Bez konieczności dopełnienia formalności związanych z ubezpieczeniem pojazdu możesz wyruszyć w podróż do takich krajów jak np. Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Cypr, Dania, Malta, Słowacja, Słowenia, Włochy, Węgry – wyjaśnia specjalista z serwisu ubezpieczeniowego rankomat.pl.

Jeżeli zatem zamierzasz wyruszyć w podróż do innych państw, polisa wykupiona w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym nie będzie miała zastosowania. Dla ciebie będzie to oznaczać konieczność poniesienia wydatków z własnych środków w razie spowodowania zdarzenia drogowego poza granicami kraju – tam, gdzie ubezpieczenie OC nie obowiązuje.

Zielona Karta, czyli co?

Zielona Karta określana jest mianem Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Stanowi dokument, który jest odpowiednikiem polskiego ubezpieczenia OC pojazdu. Potwierdza, że samochód został objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej w kraju docelowego.

Warto wiedzieć, że Zielona Karta obowiązuje w takich państwach jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Pamiętaj! Jeśli wybierasz się w podróż do Chorwacji, wystarczy standardowe ubezpieczenie OC. Wyjątku już nie stanowi podróż Dubrovnika. Kiedyś, z powodu przekraczania granicy Bośni i Hercegowiny, koniecznością było przedstawienie Zielonej Karty. Zmieniło się to 19 października 2020 roku.  

Zielona Karta ma okres ważności – wydawana jest na minimum 15 dni, ale może obowiązywać nawet 12 miesięcy.

Skąd pozyskać Zieloną Kartę?

O Zieloną Kartę może ubiegać się każdy – wydaje się towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupione OC pojazdu. Aby otrzymać taki dokument, należy złożyć pisemny wniosek lub zamówić go przez internet (w przypadku ubezpieczycieli udostępniających e-systemy ubezpieczeniowe).

Warto pamiętać, że Zielona Karta musi mieć formę papierową. Dlatego należy się o nią ubiegać z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Wniosek należy złożyć co najmniej kilka tygodni wcześniej. Jeżeli ubezpieczyciel nie zdąży przesłać Zielonej Karty, wcale nie musisz rezygnować z podróży. Istnieje możliwość wykupienia tzw. ubezpieczenia granicznego, dzięki któremu otrzymasz zezwolenie na wjazd do danego kraju. Musisz jednak liczyć się z tym, że za taką polisę trzeba będzie zapłacić – koszt uzależniony jest od stawek obowiązujących w konkretnym państwie.

Ile trzeba zapłacić za Zieloną Kartę?

Zielona Karta najczęściej wydawana jest bezpłatnie – w ramach wykupionego ubezpieczenia OC pojazdu. Warto jednak upewnić się, że towarzystwo ubezpieczeniowe faktycznie nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Czasami jednak może zdarzyć się, że Zielona Karta zostanie wydana odpłatnie. Na szczęście taki koszt nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych.

Wybierz tanie OC z opcją Zielonej Karty

Chcesz mieć pewność, że wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie auta, ale również Zieloną Kartę? Skorzystaj z kalkulatora OC i AC na rankomat.pl, aby poznać najlepsze oferty ubezpieczeniowe. Cała procedura zajmuje zaledwie kilkanaście minut – warto poświęcić ten czas, aby zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych.