W Żelazowej Woli w 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin, najwybitniejszy polski kompozytor, tutaj również poznali się i pobrali rodzice Fryderyka, Mikołaj Chopin i Justyna Krzyżanowska. Mikołaj był guwernerem dzieci hrabiów Skarbków, właścicieli majątku, Justyna jako zubożała szlachcianka rezydowała we dworze.  Po ślubie Chopinowie zamieszkali w oficynie dworskiej, skromnym budynku o charakterze gospodarczo-mieszkalnym. Kilka miesięcy po urodzinach Fryderyka rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy, gdzie kompozytor spędził pierwszą połowę życia. Żelazowa Wola pozostała miejscem ich letnich i świątecznych wyjazdów.

Pod koniec XIX wieku pojawił się pomysł założenia muzeum w miejscu urodzenia Chopina, jednak zabytkową oficynę wykupiono dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W latach 30. XX wieku wyremontowano zaniedbany budynek, nadając mu cechy dworu polskiego poprzez dobudowanie ganku kolumnowego. Wokół powstał unikatowy park-pomnik poświęcony Fryderykowi Chopinowi. 

Obecnie Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli jest prężnie działającym ośrodkiem kultury o bogatej ofercie wystawienniczej, koncertowej i edukacyjnej. Odwiedziny w Żelazowej Woli są wspaniałą okazją, aby wysłuchać dzieł Chopina w wykonaniu najwybitniejszych pianistów, a także zwiedzić ekspozycję stałą, wystawę czasową oraz uczestniczyć w zajęciach artystycznych i przyrodniczych przygotowanych dla dzieci i dorosłych. 

Sezon koncertowy w Żelazowej Woli rozpoczyna się w maju, a kończy we wrześniu. Odwiedzający Muzeum mają szansę usłyszeć utwory Chopina, wykonywane wprost z pokoju, w którym przyszedł na świat kompozytor. W każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 oraz 15.00 odbywają się Recitale w wykonaniu najwybitniejszych polskich i zagranicznych pianistów. 

Z myślą o turystach odwiedzających Żelazową Wolę organizowane są także historyczno-przyrodnicze oprowadzania „Ścieżkami Chopina”. Na spacery z przewodnikiem po żelazowowolskim parku zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew

https://muzeum.nifc.pl/
https://www.facebook.com/muzeumzelazowawola
tel.: (+48 46) 863 33 00