Międzynarodowy zlot żaglowców odbywa się w Gdańsku od 14 lat i z roku na rok nabiera wiatru w żagle. Tegoroczna edycja zapowiada się naprawdę imponująco: zlot żaglowców, regaty Nord Cup, festiwal Szanty pod Żurawiem, parada żeglarzy i możliwość wypływania na rejsy po Zatoce Gdańskiej najpiękniejszymi jachtami Europy to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez organizatorów dla mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. „Chcemy, żeby Baltic Sail Gdańsk było największą imprezą żeglarską nie tylko w Polsce, ale i jedną z najważniejszych w Europie – mówi Mateusz Kusznierewicz, Ambasador ds. morskich Miasta Gdańska. – Robimy wszystko, by odwrócić Gdańsk w stronę morza, przybliżyć jego mieszkańcom i turystom, nieco zapomniane, tradycje morskie. Popularyzacja żeglarstwa w Polsce jest dla mnie bardzo ważna i mam  nadzieję, że wydarzenia takie jak Baltic Sail się do niej przyczynią.” Do gdańskiej mariny, najpiękniej położonej przystani jachtowej w Europie, przypłyną w lipcu żaglowce z portów Szwecji, Rosji, Norwegii i Polski na których pokładzie każdy odwiedzający będzie mógł wypłynąć w rejs po kanale portowym i wodach Zatoki Gdańskiej. W tym roku potwierdziły już obecność m.in. Joanna Saturna,  Baltic Beauty, Yunyi Baltiets i Hansine a organizatorzy zapraszają kolejne jednostki. Dla mniej „morskich” wilków przewidziane są atrakcje na lądzie: kolejna edycja bardzo lubianego festiwalu Szanty pod Żurawiem, kolorowa parada żeglarzy i wiele innych ciekawych imprez towarzyszących Baltic Sail Gdańsk. W ten weekend nie będzie się można w Gdańsku nudzić. Więcej informacji na stronie www.balticsail.pl.

Organizatorem zlotu jest Fundacja Gdańska, patronuje mu Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz a, jako Komandor Zlotu, ster wydarzenia przejął Mateusz Kusznierewicz.

Zlot Baltic Sail

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta rejonu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu  Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Gävle, Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Fahrhafen, Saasnitz, Lubeka – Tavemünde i Świnoujście.

Baltic Sail Gdańsk

Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała  wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat nad imprezą obejmuje Prezydent Gdańska i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. W tym roku zlot odbędzie się po raz czternasty a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, parada żeglarzy oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl.