7 maja 2012 roku, belgijski badacz i podróżnik Louis-Philipppe Loncke rozpoczął, jako pierwszy na świecie, wyprawę mającą na celu przemierzenie Polski od jej najwyższego szczytu gór do Morza Bałtyckiego.
Pokonanie tej 1200 kilometrowej trasy będzie wymagało zastosowania różnych technik przemieszczania się. Louis-Philippe będzie musiał w pojedynkę przejść pieszo górski odcinek o długości 150 km, pokonać odległość 50 km przy użyciu pontonu raftingowego i przepłynąć kajakiem pozostałe 1000 kilometrów trasy. W ciągu tej czterotygodniowej wyprawy okoliczni mieszkańcy są zaproszeni do jednodniowego towarzyszenia Louisowi w jego rajdzie górskim lub spływie kajakowym.

Wyprawa rozpocznie się wspinaczką na Rysy. Kolejny etap przedsięwzięcia to wędrówka na północny zachód przez Tatry na Baranią Górę (1220 m), gdzie znajduje się źródło Wisły, najdłuższej rzeki w Polsce i jednej z ostatnich dzikich rzek w Europie. Następnie trzeba będzie przemierzyć Wisłę na całej jej długości, tj. 1047 km, by dotrzeć do Gdańska i Morza Bałtyckiego. Osiągnięcie celu planowane jest na około 2 czerwca bieżącego roku.
By sprostać zadaniu Louis będzie musiał przez okres czterech tygodni, niosąc swój sprzęt i zapasy, wykonać każdego dnia wysiłek porównywalny do maratonu. Wyzwaniem dla niego będzie utrzymanie tempa postępu dziennego w wymiarze 15 godzin, podczas gdy jego ciało i umysł będą bezustannie narażone na obciążęnie i stres. Co wieczór będzie musiał też rozbijać swój obóz i przygotowywać posiłek. Bardzo liczy na zainteresowanie lokalnej społeczności jego projektem i z radością oczekuje spotkań z miejscową ludnością, by móc poznać jej styl życia i zwyczaje.